یک ترفند جالب برای ترک ناخن جویدن

یک ترفند جالب برای ترک ناخن جویدن
روزنامه سلامت: عادت ناخن جویدن در بسیاری از مردم از کودک گرفته تا بزرگسال- دیده می‌شود. بزرگسالانی که هنوز هم در نوجوانی یا بعد از آن ناخن می‌خورند در کودکی درمان نشده‌اند و والدین آنها باید یک نمره منفی به خود بدهند.
 
البته برخی از والدین برای ترک چنین عادتی از ترفندهای مختلف استفاده می‌کنند ولی موفقیت کمی دارند. به عنوان نمونه، همکارم، شیوا یک پسرکوچولو دارد که ۵ ساله است و عادل نام دارد. به قول شیوا، عادل یک ناخن‌خوار حرفه‌ای است که به رغم به کارگیری انواع تشویق و تنبیه‌ها هنوز هم ناخن می‌خورد.
 
یک ترفند جالب برای ترک ناخن جویدن - تصویر 1
 
به شیوا قول دادم کمک‌اش کنم و برای اینکه اطلاعات‌ام را زیاد کنم سری به خانم دکتر شوشتری و آقای دکتر سهامی زدم. خیلی چیزها دستگیرم شد و از همه مهم‌تر اینکه برای تغییر این عادت غلط و ترک آن باید در ابتدا به آن کودک یا بزرگسالی که ناخن می‌خورد کمک کرد تا از کاری که می‌کند آگاه شود.
 
مثلا دکتر سهامی می‌گفتند: «از روش مقایسه استفاده کنید و از کودک بخواهید دست‌اش را با دست یکی از والدین یا دوستی که چنین عادتی ندارد مقایسه کند.
 
در حضور کودک از دست‌های زیبا و ناخن‌های نجویده‌ای که می‌بینید تعریف کنید و دست‌های جذاب چاپ شده در مجله را برای او ببرید تا در دفتری بچسباند.
 
او را مجبور کنید جلوی آینه بنشیند و ناخن جویدن خود را ببیند. سپس از زمان و مکان ناخن جویدن کودک خود یادداشت‌برداری کنید و موقعیت‌هایی که با این عادت در ارتباط هستند را کشف کنید.
 
مثلا اگر در هنگام تماشای تلویزیوی ناخن می‌جود، به او بگویید فقط در صورتی می‌تواند تلویزیون ببیند که دست‌هایش مشغول کاری باشد. برای مثال یک توپ لاستیکی یا تکه‌ خمیری را در دست بگیرد.»
 
وقتی در مورد عادل توانستیم اولین گام یعنی آگاه کردن او نسبت به عادت‌اش را برداریم شروع کردیم به تغییر این عادت و برای اوقاتی که او ناخن می‌جوید برنامه‌ریزی کردیم.
 
عادل اصلا متوجه این کارش نبود و از اینکه به او یاد داده بودیم دست‌هایش را مشت کند و تا ۱۰ بشمارد و محکم نگه دارد، به صورت بازی خوشایندی استفاده می‌کرد.
 
شیوا می‌گوید هر وقت می‌بینم که دست‌هایش را مشت کرده و در حال بلند شمردن است متوجه می‌شوم دوباره تمایل به ناخن جویدن به سراغ‌اش آمده و او در حال تمرین است.
 
برای همین تشویق‌اش می‌کنم. به عنوان کادو یک ذره‌بین برایش خریدم تا دست‌هایش و هر چه دوست دارد خوب ببیند و بررسی کند. از چند هفته پیش که شروع کردیم تا حالا یک اتفاق جالب هم افتاده است و عکس‌هایی که از دست او گرفتیم و مقایسه تغییرات بهبودی شکل ناخن و انگشتان‌اش به صورت آلبومی درآمده که او را سرگرم کرده است.
 
فهمیدیم هر گاه بی‌کار می‌شود ناخن می‌جود و همواره مشغولیت خاصی برای دست‌های بی‌کار او پیدا می‌کنیم. یک توپ لاستیکی رنگی همواره در دست‌های عادل است و با خود آن را حمل می‌کند تا موفق به ترک این عادت شود.
کودک
ناخن
جویدن
عادت
مشت
روش
مقایسه
برنامه ریزی
درمان
تلویزیون
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه