کودک‌تان را مسئولیت‌پذیر کنید

کودک‌تان را مسئولیت‌پذیر کنید

کودکان وقتی حدود یک ساله می‌شوند یاد می‌گیرند از رفتار‌های‌شان برای برانگیختن واکنش‌های دیگران که مورد علاقه‌ آن‌هاست استفاده کنند، ولی شما باید آن‌ها را طوری تربیت کنید که یاد بگیرند از توجه دیگران سو استفاده نکنند و مسئولیت رفتار‌های‌شان را به عهده بگیرند.

 

کودک‌تان را مسئولیت‌پذیر کنید - تصویر 1

 

مثلا تفاوت است بین کودک نوپایی که دانسته غذا را می‌ریزد تا مادر را وادار به تمیز کردن کند، با کودک کم سن و سال‌تری که حین کلنجار رفتن و بازی کردن با ظرف، غذا را می‌ریزد. معمولا کودکان در حدود یک سالگی کم کم می‌فهمند که دارند چه کار می‌کنند و اگر توجه کنید خواهید فهمید که او بشقاب را با چه منظوری وارونه کرده است! در این سن کم کم باید به کودک بفهمانید که او مسئول اعمالی است که خودش انجام داده است.

 

بنابراین باید نتیجه اعمالش را هم درک کند. اگر کودک شما بشقابش را روی زمین خالی کرده او را دعوا نکنید. فقط به او بگویید که لازم است بعد از غذا اینجا را تمیز کنیم. وقتی خوردنش تمام شد او را روی زمین بنشانید و از او بخواهید به شما کمک کند تا تکه‌های غذا را از روی زمین جمع کنید.

 

می‌توانید از او بخواهید تا تکه‌های غذا را که پخش شده پیدا کرده و به شما بدهد. به این ترتیب او یاد می‌گیرد که اگر جایی را کثیف کند خودش هم باید در تمیز کردن آنجا همکاری کند.

 

 

کودک
مسئولیت
توجه
والدین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه