کودکان چاق و کربوهیدرات بیش از حد

 

شهرزاد:زمانی که کودکان تازه شروع به غذا خوردن می‌کنند، بسیاری از پدر و مادر‌ها به اشتباه فکر می‌کنند باید بیشتر مواد غذایی شامل کربوهیدرات به کودک بدهند. چرا که به باور آن‌ها این نوع غذا‌ها «پرانرژی» است.

 

اما تحقیقات جدیدی که در یک مرکز پزشکی در هند انجام شده است نشان می‌دهد مصرف بیش از اندازه کربوهیدرات در دوران کودکی می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به چاقی در سال‌های آتی زندگی افراد باشد.

 

نکته جالبی که پژوهشگران هندی به آن پی بردند آن بود که مصرف کربوهیدرات‌ها ربطی به کنترل میزان کالری دریافتی بدن ندارد به این معنی که حتی اگر مجموع کالری دریافتی کودک هم تحت کنترل و مقداری منطقی باشد باز با این حال درصد کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی بچه‌ها نباید بیشتر از حد مجاز باشد و گرنه باز هم در عین این‌که مجموع کالری دریافتی بیش از اندازه نیست موجبات چاقی افراد در بزرگسالی را فراهم می‌کند.

 

پژوهشگران هندی گفتند نمی‌توانند قاطعانه درباره علت این پدیده اظهار نظر کنند ولی به احتمال زیاد عامل بروز چاقی در سال‌های بعدی زندگی این افراد بالا رفتن سطح انسولین خون آن‌ها با مصرف کربوهیدرات بیش از حد است. بر اساس نتیجه این بررسی‌ها محققان تاکید کردند که باید قبل از ۶ ماهگی از دادن مواد جامد خوراکی به نوزاد خودداری شود.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه