کمک‌هایی برای بهتر خوابیدن کودک

کمک‌هایی برای بهتر خوابیدن کودک

مجله شهرزاد: بخشی از کمک‌های شما به کودکتان برای بهتر خوابیدن شامل تکنیک‌هایی است که او را بهتر به خواب می‌برد. اما حتی آنهایی که خیلی خوب می‌خوابند هم گاهی به مساعدت اضافی احتیاج دارند این کمک‌ها از کجا می‌آیند؟

 

کمک‌هایی برای بهتر خوابیدن کودک - تصویر 1

 

اولین قدم برای این کار یک لیوان شیر گرم و یا عروسک پولیشی می‌تواند باشد که همه یک منظور مشترک دارند: کمک به کودک برای بهتر خوابیدن، اگر چه کمک‌ها برای بهتر خوابیدن اغلب مفیدند بعضی وقتها هم زیاد نتیجه‌بخش نیستند. شما می‌خواهید کودکتان یاد بگیرد که خودش بخوابد نه اینکه وابسته به حضور یک نفر یا چیز مشخصی باشد.

 

به روش‌های ارائه شده در اینجا توجه کنید نکته مهم: هرگز از قرص و داروی خواب‌آور برای به خواب رفتن کودک بدون مشورت دکتر استفاده نکنید ـ ممکن است که زیاد مطمئن نبوده و حتی خطرآفرین باشد بیشتر کارشناسان حتی با داروهای گیاهی هم موافق نیستند ـ چون با دوزهای بالا می‌توانند سمی باشند.

 

 

1. قابل اطمینان و درست:

 

یکی از این راه‌ها را برای به خواب رفتن کودک بدون اشتباه به کار خواهید برد . تمام این روش‌ها کودک را به خوب خوابیدن بدون هر نوع مشکل یا خواب بد سوق می‌دهند.

 

 

2. مکیدن شست:

 

مکیدن شست یک راه کاملاً قابل قبول برای تسکین دادن کودک به خودش در زمان خواب یا هر زمان دیگری است اگر چه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دندان در کودکان بزرگتر بشود ـ مکیدن شست راهی برای تسکین دادن کودک به خودش است نه تنها وقتی خوابیده بلکه در تمام طول روز.

 

 

3. چراغ خواب:

 

بسیاری از کودکان وقتی شب در اتاق تاریکی بیدار ‌شوند وحشتزده و هراسان می‌شوند و نمی‌توانند هیچ چیز را ببینند و تشخیص بدهند خوشبختانه یک راه حل ساده وجود دارد: یک چراغ خوب می‌تواند دوباره به کودک اطمینان ��دهد که او را در یک جمع خودمانی است و کمک می‌کند به او که دوباره به خواب برگردد و این یک تلنگر برای آماده شدن دوباره برای خواب است و می‌توانید بعضی چیزها یا مدل‌هایی مثل نوار کاست و سی‌دی‌ها را به تختخواب او اضافه کنید

 

 

4. موضوعات انتقالی:

 

کودکان وقتی احساس امنیت کنند، پتویشان را در آغوش بگیرند و حیوانات پارچه‌ای‌شان دم دست باشد که بتوانند آنها را بگیرند و با خود داشته باشند خیلی راحت‌تر به خواب می‌روند ـ کودکی که یاد می‌گیرد با چیزهایی که دوست دارد احساس راحتی بکند نیروهای درونی‌اش را بهتر تثبیت می‌کند و آرامش بیشتری خواهد داشت.

 

 

5. مراسم وقت خواب:

 

کارشناسان به اتفاق معتقدند،‌ یکی از بهترین راههای کمک به خواب برای کودک اجرای مراسم توأم با آرامش قبل از خواب است این مراسم می‌تواند شامل هر کدام (یا همه‌ی) از این موارد باشد: حمام بردن کودک، انجام یک بازی آرام، کمک به کودک برای پوشیدن لباس خواب، خواندن یک یا دو داستان، خواندن یک لالایی و بوسیدن و شب بخیر، هر آنچه در کارهای روزانه برای خانواده خوب بوده دوباره تعریف کنید ـ اجرای برنامه قبل از خواب کلید برقراری یک خواب خوب برای کودک خواهد بود.

 

 

6. شیر گرم راه امتحان شده دیگر:

 

نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از زمان خواب مفید است آمینو اسید و تریپتوفان که در شیر و گوشت بوقلمون و تخم‌مرغ وجود دارد نقشی مهم در بالا بردن میزان سروتونین که هورمون خواب است دارد بگذارید کودکتان یک بطری یا فنجان شیر یا آب میوه با خود به رختخواب ببرد.

 

 

7. تکان دادن یا تغذیه با شیر مادر:

 

تکان دادن یا شیر دادن به کودکتان یک راه شگفت‌انگیز برای خواب بردن کودک است ـ ولی به نظر بعضی از کارشناسان این کار فقط باعث وابستگی کودک به چیزی خواهد شد که بدون آن نمی‌تواند بخوابد.

 

 

8. تسکین دهند:

 

اگر چه تسکین‌دهنده‌ها به راحتی می‌توانند کودک را به خواب برگرداند و اگر آنها در طول شب بیدار شوند. بعضی کارشناسان عقیده دارند که این یک کمک خوب برای خواب نیست ـ چرا نه؟ ـ اگر کودکتان یاد بگیرد که به چیزی در زمان خواب وابسته شود و آن گاهی خارج از دسترس باشد او تا زمانی که دوباره آن را به دست نیاورد به خواب نخواهد رفت.

 

 

9. صداهای سفید:

 

می‌توانید یک کاست یا سی‌دی بخرید که در آن موسیقی‌های سفید مثل (صداهای خلاء، حرکت آب، باد و ...) باشد این صداها به بهتر خوابیدن کودک کمک می‌کند تا وقتی کودک یاد می‌گیرد خودش بخوابد وابسته شدن او به این موسیقی و صداهای سفید بهتر از وابسته شدن به هر چیز و هر کس دیگری است پس برایش انواع کاست و سی‌دی موسیقی کلاسیک،‌ لالایی‌ها و صداهای سفید تهیه کرده در دسترس داشته باشد و از قدرت جادویی موسیقی غافل نشوید!

خواب
نوزاد
روش
موسیقی
صدا
شیر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه