کمبود ویتامین D در شیرخواران

دکترسلام:ویتامین D یکی از ویتامین‌های مهم در رشد استخوانی نوزادان و شیرخواران است. مصرف ویتامین D  برای رشد استخوان‌ها از بدو تولد تا ۲ سالگی باید مورد توجه والدین قرار گیرد. قطره ویتامین A،  B روزانه ۲۵ قطره برای نوزادان تا ۶ ماهگی تجویز می‌شود. از ۶ ماهگی به بعد مولتی ویتامین که حاوی ۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D و۵۰۰ واحد ویتامینA  است، باید تجویز شود. ویتامین D توام با کلسیم در رشد استخوان‌ها موثراست. ویتامینD  باید به صورت آماده در اختیار نوزادان و کودکان قرار داده شود.

کمبود ویتامین D در شیرخواران

تابش اشعه خورشید نیز در بدن ویتامین D تولید می‌کند. وقتی ویتامین‌ها به صورت خوراکی وارد بدن می‌شوند، در اثر تابش اشعه خورشید به ویتامین Dتبدیل می‌شوند که در متابولیسم رشد استخوان‌ها بسیار موثر است. اگر برای نوزاد ویتامین D تجویز نشود و کودک در معرض تابش اشعه خورشید قرار نگیرد ممکن است در اثر کمبود ویتامین D به بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان مبتلا شود. علائم این بیماری عبارت است از تاخیر در رشد دندان‌ها و همچنین تاثیر در اندام‌های کودک. به عنوان مثال به علت نرمی استخوان در هنگام راه رفتن ساق پا به صورت پرانتز در می‌آید.

کلسیم نیز از ۶ ماهگی به بعد از طریق شیر مادر و با خوردن لبنیات مانند ماست، پنیر و... و از یک سالگی به بعد از طریق شیر پاستوریزه وارد بدن می‌شود که باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود. به والدین توصیه می‌کنیم حتما به نوزادان ویتامین Dخوراکی بدهند. همچنین در فصل تابستان اندام‌های کودک یا قسمتی از بدن او را در معرض تابش اشعه آفتاب قرار دهند، به صورتی که درپوست او سوختگی ایجاد نشود. به والدین توصیه می‌شود در فصل تابستان که گرما و تابش نور خورشید زیاد است، کودک بین ساعات ۱۰ تا ۲ بعدازظهر کمتر در معرض تابش آفتاب باشد، ولی در ساعات دیگر می‌توانند اندام‌های کودک را برای جذب ویتامینD  طبیعی در مقابل تابش آفتاب قرار دهند.

امروزه در آزمایش‌ها و تحقیقاتی که به خصوص در کودکان ۲ تا ۴ سال انجام شده، کمبود ویتامین Dمشاهده می‌شود. علت آن این است که معمولا ویتامین D خوراکی که وارد بدن کودک می‌شود بنا به دلایلی خوب جذب نمی‌شود یا کودکان را درمعرض تابش نور آفتاب قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود ویتامین D خوراکی را به شیرخواران و نوزادان بدهند و اندام‌های او را مستقیم در معرض تابش آفتاب قرا دهند تا در آینده کمبود ویتامینD  در او کمتر دیده شود.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه