کاکتوس ها برگ دارند؟. «کاکتوس» می تواند در شرایط سخت اقلیمی دوام آورده و خود را با همه آن شرایط سخت هم آهنگ نماید. ساختمان و طبیعت «کاکتوس ها» شبیه ساختمان و طبیعت دیگر نباتات است. اما عملی که در دیگر نباتات به واسطه برگ انجام می گیرد در بوته «کاکتوس» بوسیله ساقه و شاخه انجام می پذیرد. در حقیقت «کاکتوس ها» برگ ندارند. اما به خاطر داشتن جلد و پوست ضخیم که ساقه و شاخه ها را پوشانده قادرند در هوای نواحی گرم و خشک مقاومت نمایند. کاکتوس گیاهی است که در شرایط آب و هوایی سخت رشد و نمو خود را ادام ...

کاکتوس ها برگ دارند؟

کاکتوس¬ها برگ دارند؟

کاکتوس ها برگ دارند؟«کاکتوس» می تواند در شرایط سخت اقلیمی دوام آورده و خود را با همه آن شرایط سخت هم آهنگ نماید.

کاکتوس ها برگ دارند؟ ساختمان و طبیعت «کاکتوس ها» شبیه ساختمان و طبیعت دیگر نباتات است. اما عملی که در دیگر نباتات به واسطه برگ انجام می گیرد در بوته «کاکتوس» بوسیله ساقه و شاخه انجام می پذیرد.

 کاکتوس ها برگ دارند؟در حقیقت «کاکتوس ها» برگ ندارند. اما به خاطر داشتن جلد و پوست ضخیم که ساقه و شاخه ها را پوشانده قادرند در هوای نواحی گرم و خشک مقاومت نمایند.

کاکتوس ها برگ دارند؟كاكتوس گیاهی است كه در شرایط آب و هوایی سخت رشد و نمو خود را ادامه می دهد، زیرا خود را با چنان محیطی وفق داده است.

کاکتوس ها برگ دارند؟اندام های اصلی تشكیل دهنده كاكتوس عیناً مانند سایر گیاهان است. اما عملی كه برگ ها در سایر گیاهان انجام می دهند در كاكتوس به وسیله ��اقه و شاخه انجام می گیرد.

در حقیقت نداشتن برگ و وجود شاخه ها و ساقه های پوشیده از تیغ به كاكتوس كمك می كند تا در آب و هوای گرم و خشك قادر به ادامه زندگی باشند.

کاکتوس ها برگ دارند؟برگ های غالب گیاهان نازك و دارای روزنه های هستند كه به وسیله آن ها تنفس می كنند.

هنگامی كه گیاه مراحل رشد سلولی را طی می كند، آب خود را از طریق این روزنه ها از دست می دهد. گیاه كاكتوس باید از هر قطره آب مراقبت كند. بنابراین، كار برگ ها به وسیله ساقه ها و شاخه ها انجام می گیرد.

کاکتوس ها برگ دارند؟تعداد روزنه های كه بر پوسته ضخیم این گیاه وجود دارند چندان زیاد نیست، و در نتیجه، اندام های آب خود را به راحتی از دست نمی دهند. چون ریشه های كاكتوس در سطح زمین پراكنده اند، پس از بارندگی این گیاهان به سرعت آب را به خود جذب می كنند. این آب كه توسط ریشه ها جذب می شود، در ساقه های توخالی یا اسفنجی كاكتوس ذخیره می شود.

کاکتوس ها برگ دارند؟ لایه خارجی گیاه ضخیم و روغنی است و باعث می شود كه آب برای مدت های طولانی در گیاه باقی بماند. پوسته خارجی كاكتوس دارای شیار است. بعضی از كاكتوس ها مانند آكاردئونی باز و بسته می شوند و این عمل به واسطه وجود شیارها انجام می گیرد، یعنی هنگامی كه دارای آب كافی باشند، منبسط و در موقع بی آبی منقبض می شوند بعضی از كاكتوس ها مانند لمون واین كه در هند غربی یا جزایر آنتیل واقع در خلیج مكزیك می رویند برگ هم دارند، اما در بیشتر كاكتوس ها، برگ ها تبدیل به تیغ یا سوزن یا مو شده اند.

وجود این زائده ها باعث می شود كه گیاه در مقابل جوندگان محافظت شود. در غیر این صورت، به مصرف تغذیه آن ها می رسد، و در نتیجه، تنها گیاه سبز منطقه به راحتی نابود می شود.

 چگونه کاکتوس ها بدون آب زندگی می کنند؟

کاکتوس ها برگ دارند؟گیاهانی که به طور معمول زندگی می کنند آب زیادی را تلفن می نمایند. شیره این گیاهان آب را از برگ ها گرفته و سپس تبخیر می سازند.

کاکتوس ها برگ دارند؟ «کاکتوس» برگ ندارد، ساقه های آن ها، طوری به وجود آمده که سطح بسیار ناچیز از آن در مقابل اشعه آفتاب قرار می گیرد و به این ترتیب آب ناچیزی از دست می دهد.

کاکتوس ها برگ دارند؟ساقه «کاکتوس» بسیار ضخیم است و می تواند آب را در خود ذخیره نماید و برای آن که این اندوخته او بهتر باقی بماند لایه ضخیمی نیز گیاه را محافظت می کند.

کاکتوس ها برگ دارند؟ درخت «کاکتوس» دارای پولک های تیغی شکل است که مانع می شود تا حیوانات از منبع آب آن استفاده نمایند. بدین گونه است که درخت های بزرگ «کاکتوس» حتی می توانند تا مدت دو سال، بلکه بیشتر از آن هم بدون آب زنده بمانند.

از ساقه «کاکتوس»ها شیره ای بدست می آید. که از آن دارو و آشامیدنی های مختلفی درست می نمایند . از ساقه و میوه این گیاه شیرینی های لذیذ و سایر چیزهای دیگر نیز درست می نمایند.

کاکتوس ها برگ دارند؟

 کاکتوس ها برگ دارند؟ - تصویر 15

 koodak@tebyan.com 

تهیه: علیرضا نوابی

تنظیم: فهیمه امرالله

شبکه کودک و نوجوان تبیان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه