چطوری حافظه فسقلی قدرتمند می‌شود؟

چطوری حافظه فسقلی قدرتمند می‌شود؟

نی نی بان: زمانی که صحبت از حافظه کودکان می‌شود، یاد شعرها و داستان‌هایی که آنها از برند و اسباب بازی‌هایی که تا آخر عمر فراموششان نمی‌کنند می‌افتیم. ما در اینجا نکاتی را آورده‌ایم که با کمک آنها می‌توانید حافظه کودکتان را در هر سنی که باشد، بهبود بخشید.

 

چطوری حافظه فسقلی قدرتمند می‌شود؟ - تصویر 1

 

خواندن

 

کتاب خواندن با کودکتان می‌تواند به رشد حافظه او کمک کند. هنگامی که شما کتابی را بلند می‌خوانید، کودکتان طی این تکرار داستان آن را یاد می‌گیرد و به خاطر می‌سپارد و باعث می‌شود که روزی خود بتواند آن را بازگو کند.

 

بازی‌های حافظه

 

بازی‌های تطبیقی ابزار بسیار عالی برای بهبود حافظه هستند. برای مثال بازی که احتیاج به فکر کردن دارد، مانند منطبق کردن دو کارت شبیه به هم در یک سری کارت‌های چیده شده.

 

راه دیگری برای بهبود حافظه کودکتان این است که از او سوال بپرسید. برای مثال از او بپرسید اتاق دوستش چگونه بود یا در سوپر مارکت از او بخواهید شما را به سمت پاکت‌های شیر یا نان هدایت کند.

 

عادات

 

کودکان از طریق عادات پیشرفت می‌کنند و عادات ابزاری کامل برای رشد مهارت‌های حافظه است. دخترم می‌داند که پس از حمام، باید به رختخواب خود برود یا پس از پوشیدن لباس خوابش اغلب شروع به خمیازه کشیدن می‌کند.

 

خواب

 

خواب کامل برای سلامت کودکتان ضروری است و کارکرد مغز را در طول روز افزایش می‌دهد.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که حداقل 40 میلیون آمریکایی از اختلالات خواب رنج می‌برند و حتی بدتر از آن بیان شده که نزدیک به 70 میلیون آمریکایی که بیشتر آن کودکان هستند،  از کمبود خواب کافی در شب رنج می‌برند.

 

چقدر خواب کافی است؟

 

کارشناسان نکات زیر را برای کودکان بیان کرده‌اند:

 

  • اگر چه نوزادان الگوی خاصی برای خواب ندارند، اما معمولا بین 10.5 تا 18 ساعت در روز می‌خوابند که میانگین آن 14.5 ساعت در روز است.
  •  
  • نوزادان 2 تا 12 ماهه در طول شب بیشتر می‌‌خوابند و در طول روز نیز مقدار زیادی چرت می‌زنند. در 2 ماهگی میانگین خواب آنها به 14.5 ساعت، با 9 ساعت و نیم در شب و 5 ساعت چرت در روز می‌رسد.
  •  
  • مقدار خواب یک کودک 6 ماهه نیز همین گونه است اما این مقدار به 11 ساعت خواب در شب با 3 ساعت و نیم چرت در روز می‌رسد.
  •  
  • در سن 12 ماهگی میانگین خواب به 14 ساعت کاهش پیدا می‌کند. 11.5 ساعت شب و 2 ساعت و نیم چرت در روز.
  •  
  • در 3 سالگی میانگین خواب کودکان به 13 ساعت می‌رسد.  با 11.5 ساعت در شب و 1.5 ساعت در روز.

 

تغذیه

 

تغذیه برای یادگیری بهینه، تقویت حافظه و رشد مغز حتی قبل از تولد فرزند شما آغاز می‌شود. زمانی که شما باردارید، ضروری است تا جایی که می‌توانید مواد مغذی مصرف کنید، به خصوص موادی که عملکرد مغز را افزایش می‌دهد مانند ویتامین ب، زینک، آهن، پتاسیم و منیزیم. شما می‌توانید این مواد را از مرغ، گوشت و انواع مختلف آجیل‌ و میوه‌های تازه و سبزیجات به دست آورید. همچنین لازم است از خوردن شیرینی‌ و الکل که موجب کاهش این مواد می‌شوند، خودداری کنید.

 

برای زنان باردار ضروری است تا به مقدار کافی DHA (اسید دوکوزاهگزانوییک) را از طریق ماهی‌های چرب مانند سالمون یا مکمل‌ها مصرف کنند. DHA  برای رشد مغز طبیعی زنان باردار حیاتی است. کمبود این ماده به یادگیری مغز آسیب می‌رساند.

 

کودکان و کودکان نوپا

 

زمانی که کودک شما به دنیا می‌آید، کاری که می‌تواند به رشد مغز و مهارت‌های حافظه کودکتان کمک کند را انجام دهید: شیر دادن.

 

مطالعات متعددی نشان داده که شیر دادن بر احساسات، فیزیک و رشد مغزی کودکان تاثیر می‌گذارد. در سن 3 ماهگی، ضریب هوشی کودکانی که از شیر مادر تغذیه کردند 3 امتیاز  و آنهایی که تا 6 ماهگی از آن تغذیه کردند، 6 امتیاز بالاتر از آنهایی بود که شیر خشک مصرف می‌کردند.

 

کودکان دبستانی

 

اگر کودکی در یادگیری، تمرکز ذهنی و حافظه‌اش مشکل داست، اولین چیزی که باید به آن توجه کرد، تغذیه او است. تمرکز و توانایی ما در فکر کردن که کلید اصلی یادگیری و حافظه است توسط مغز کنترل می شود. مغز اولین عضو است که کمبود مواد مغذی روی آن تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر کودکی در یادگیری، تمرکز ذهن و حاقظه خود مشکلی داشت، اولین جایی که باید به دنبال آن باشید، رژیم غذایی او است.

 

اولین دلیلی که امروزه کودکان در یادگیری و مهارت‌های حافظه خود با مشکل مواجه می‌شوند، سطح قند خون نامنظم آنها است که از خوردن شیرینی‌ و اسنک‌ و نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه یا حتی  مصرف زیاد آب میوه به وجود آمده است.  دلیل دیگری برای کمبود تمرکز مغز می‌تواند کاهش قند خون باشد که از نخوردن غذا به مدت طولانی مانند نادیده گرفتن صبحانه، ایجاد می‌شود.

 

سوخت مغز شامل گلوکز یا قند خون است که کاهش قند خون با اختلال در عملکرد شناختی مغز در ارتباط است. ساده‌ترین راه برای بهبود یادگیری و حافظه، جلوگیری از کاهش قند خون است. به جای آن مغز را با غذاهای مقوی تقویت کنید. به کودان نیز توصیه می‌شود تا از خوردن شیرینی و نوشانه خودداری کنند و سطح قند خونشان را با مصرف موادی چون پروتئین، سبزیجات، میوه و آجیل متعادل نگه دارند.

 

مغز عضوی از بدن است که بر کل زندگی انسان تاثیر می‌گذارد، از یادگیریهای اولیه در نوزادی گرفته تا شغل و راوبط با دیگران در بزرگسالی. تغذیه سالم کودکتان، خواب کافی و سرگرمی‌های او نه تنها بر حافظه  که بر سلامت و شاد بودن او نیز  تاثیر می‌گذراد.

 

مغز
حافظه
تغذیه
بازی
عادت
کودک
ذهن
تمرکز
یادگیری
خواندن
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه