چرا کودکتان به حرف شما گوش نمی‌دهد؟

چرا کودکتان به حرف شما گوش نمی‌دهد؟

نی نی بان: گاهی گوش ندادن کودکان به والدین تبدیل به مشکلی غیر قابل حل می‌شود. ما از کودکمان می‌خواهیم کاری را انجام دهد اما او خودداری می‌کند. سپس به این می‌اندیشیم که دلیل رفتار او چیست و برای این که به ما گوش دهد چه باید انجام دهیم.

 

شما تنها نیستید، همه والدین این شرایط را تجربه می‌کنند، به همین دلیل ما 3 تا از دلایل رفتار آنها و آن چه شما باید انجام دهید را در اینجا برایتان آورده‌ایم.

 

چرا کودکتان به حرف شما گوش نمی‌دهد؟ - تصویر 1

 

1. شما از آنها چه می‌خواهید؟

 

زمانی که ما از کودکان خود چیزی می‌خواهیم، به سادگی سن آنها را فراموش می‌کنیم. اما واقعا اهمیت دارد که لحظه‌ای توقف کنیم و به آنچه از آنها خواسته‌ایم، بیاندیشیم.

 

آیا از کودک 1 سایه خود خواسته‌اید تا تمام اتاقش را مرتب کند؟ به دلیل غیر منطقی بودن این خواسته، او به سادگی آن را درک نمی‌کنند و نمی‌فهمند که چرا مجبور به این کار است. او تنها یک سال دارند و وظیفه‌اش این است که کودک باشد، بازی کند، جستجو کند و همه جا را به هم بریزد و وظیفه شما است که او را بفهمید و انتظار نداشته باشید بیشتر از سن خود بفهمد.

 

آیا از کودک 10 ساله خود می‌خواهید این کار انجام دهد؟ از آنجا که این خواسته‌ای منطقی است، او آن را درک می‌کند و می‌داند که اگر اتاقش را به هم بریزد، باید خود آن را مرتب کند.

 

اهمیت دارد بدانیم که از کودک خود چه می‌خواهیم. ما سالهای زیادی را در بزرگسالی به سر بردیم و طبیعی است دنیای کودکان را به خاطر نیاوریم. بنابراین به چرا و چگونگی کاری از کودک خود می‌خواهید آگاه باشید و به سن، محدودیت‌های فیزیکی، ذهنی و روحی او بیاندیشید.

 

2. شخصیت او را بپذیرید

 

اگر کودکی خودسر دارید، به جای این که مقابل او باشید، کنار او بایستید تا خواسته‌هایتان پیش برود.

 

اگر می‌خواهید اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند و او از این کار سر باز می‌زند، یک بازی ترتیب دهید و بگویید هر که زودتر کارها را انجام داد برنده است.

 

یا اگر کودک شما توجه‌اش کم است، سعی کنید به جای این که فهرست بلندی از خواسته‌هایتان را در اختیار او بگذراید، از او بخواهید کارها را همان زمان و به سرعت انجام دهد.

 

3. دستور ندهید

 

کودک 3 ساله شما معنی  «این کار را اکنون انجام بده» را نمی‌فهمد. چرا باید بفهمد وقتی تنها 3 سال دارد.

 

شاید فکر کنید که او به اندازه کافی بزرگ شده است. اگر چه بسیاری از چیزها را می‌فهمد اما هر چیزی را خیر.

 

دستور دادن باعث می‌شود کودکان از آن چه هستند دور شوند. درست شبیه شما که دوست ندارید کسی به شما دستور دهد، کودکان نیز این گونه‌اند.

 

در عوض کنارش قرار گیرید و در انجام کارها به او کمک کنید. به جای این که به او دستور دهید «من نمی‌خواهم این اتاق بهم ریخته باشد، پس بهتر است آن را در 5 دقیقه مرتب کنی.» بگویید «من می‌دانم که بی‌صبرانه منتظر دیدن کارتون هستید، بهتر است اول این اسباب بازی‌ها را به کمک هم در قفسه‌ها بگذاریم، سپس پاپ کورن بخوریم و با هم کارتون تماشا کنیم.»

 

همیشه به کودکانتان و آنچه از آنها می‌خواهید، احترام بگذارید. به خواسته‌های خود توجه کنید تا مطابق سن آنها باشد.

 

کودکان نسبت به کارهایی که با عشق و احترام از آنها خواسته می‌شود تا آنهایی که با زور، پاسخ  بهتری خواهند داد.

گوش ندادن
خودسر
دستور
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه