٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى ٣٠ سوره‌ی اسراء

قرآن کریم

٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى ٣٠ سوره‌ی اسراء

 نافرمانى مى‏کنند

 خداوند مهربان، پیامبران را برگزید تا بشر را هدایت کنند، اما هر بار که پیامبران مردم را به خداپرستى و انجام کارهاى نیک دعوت کردند، اشراف و ثروتمندان، که غرق در دنیاپرستى و خوشگذرانى بودند، با آنان مخالفت کردند و ایمان نیاوردند. همیشه ثروتمندان بیش از دیگران نافرمانى کرده‏اند، زیرا منافع و و خواسته‏هاى خود را در خطر دیده‏اند. خداوندِ بى‏نیاز مى‏فرماید:

 و هنگامى که بخواهیم دیارى را نابود کنیم، به ثروتمندان آن فرمان مى‏دهیم. پس در آن نافرمانى مى‏کنند. پس عذاب بر آنان حق مى‏شود و آنان را به شدت هلاک مى‏کنیم. و چه بسیار نسل‏هایى که بعد از نوح هلاک کردیم؛ و کافى است که پروردگارت به گناه بندگانش آگاهِ بیناست.

    آیات 16 و 17


 زودگذر

 دنیا در مقابل آخرت بسیار کوتاه و زودگذر است، و به همین دلیل در قرآن، دنیا با واژه‌ی عاجله  به معنى زودگذر توصیف شده است. هر کس دنیا را دوست داشته باشد و فقط آن را بخواهد، بداند هر قدر که خدا بخواهد به او داده مى‏شود، اما کسانى که براى آخرت تلاش مى‏کنند، هم در دنیا و هم در آخرت از پاداش و بخشش پروردگار برخوردار مى‏شوند. خداوند مهربان فرموده است:

 هر کس زودگذر را بخواهد، در آن هر چه بخواهیم براى هر کس که بخواهیم، برایش شتاب مى��کنیم، سپس جهنم را که سرزنش شده و رانده شده در آن مى‏افتد، برایش قرار مى‏دهیم. و هر کس آخرت را بخواهد و براى آن کوشش کند و مومن باشد، کوشش آنان پاداش داده خواهد شد. هر دو گروه اینان و آنان را از بخشش پروردگارت کمک مى‏کنیم و بخشش پروردگارت ممنوع نیست: ببین چگونه بعضى از آنان را بر بعضى دیگر برترى دادیم و حتماً درجات بزرگ‏تر و برترى بزرگ‏تر، در آخرت است.

    آیات 18 الى 21


 سرزنش شده

 کسانى که در کارها و مشکلاتشان به کسى جز خدا امید دارند، از لطف و بخشش خدا محروم مى‏شوند و کارشان به کسانى واگذار مى‏شود که به آنان رو کرده‏اند؛ در نتیجه، در میان مردم خوار و بى‏مقدار مى‏شوند. خداوند یگانه مى‏فرماید:

 همراه خدا معبود دیگرى قرار نده تا سرزنش شده و بى‏یاور بنشینى.

    آیه‌ی 22


 احترام به پدر و مادر

 احترام به پدر و مادر بر هر مسلمانى واجب است. در قرآن چهار بار، بعد از پرستش خداى یگانه، نیکى به پدر و مادر دستور داده شده است. همان گونه که پدر و مادر، فرزندشان را با مهربانى و لطف بزرگ مى‏کنند، فرزندان هم وظیفه دارند در بزرگسالى با احترام و مهربانى از آنان اطاعت کنند. این موضوع آن‏قدر اهمیت دارد که خداوند یگانه فرموده به آنان حتى «اف» نگویید؛ یعنى کوچک‏ترین حرکت یا سخنى که آنان را ناراحت و رنجیده کند، زشت و ناپسند است.

خداوند مهربان به مومنان سفارش مى‏کند که براى پدر و مادرشان دعا کنند و مى‏فرماید:

 و پروردگارت حکم کرد که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکى کنید. اگر یکى از آن دو یا هر دو در کنارت به پیرى رسیدند، به آنان اُف نگو و آنان را نرنجان و با آنان با احترام گفت‏وگو کن. و از مهربانى، بالِ فروتنى بر آنان بگستران و بگو: پروردگارا! بر آن دو رحم کن همان‏طور که مرا در کودکى پرورش دادند. پروردگارتان به آن‏چه در دل‏هایتان است، آگاه‏تر است. اگر شایسته باشید پس به راستى او براى توبه کنندگان آمرزنده است.

    آیات 23 الى 25


 برادران شیطان

 مومنان نباید خسیس و بخیل باشند که هیچ خیرى به کسى نرسانند، انگار دستشان به گردنشان بسته است که نمى‏توانند کمکى کنند. حتى اگر مالى ندارند که به فقیر و درمانده‏اى کمک کنند، باید با گفتار خوب و دعاى خیر به آنان دلدارى و امیدوارى بدهند. زیرا خداوند بخشنده است و بخشندگى را دوست دارد و به مومنان فرمان داده است که خویشان و فقیران و در راه‏ماندگان را یارى کنند و از اموال و دارایى‏هاى خود به آنان ببخشند. اما اسراف و زیاده‏روى در هیچ کارى خوب و پسندیده نیست و بخشش نباید باعث شود که فرد بخشنده، خودش فقیر و محتاج گردد. خداوند رحمان مى‏فرماید:

 و حق خویشان و فقیر و در راه مانده را بده و اصلاً زیاده‏روى نکن. به راستى کسانى که زیاده‏روى مى‏کنند برادران شیطان‏ها هستند و شیطان به پروردگارش ناسپاس بود. و اگر در جستجوى رحمتى که آن را از پروردگارت امید دارى، از آنان روى مى‏گردانى، پس با آنان به نرمى سخن بگو. و دستت را به گردنت نبند و آن را کاملاً باز نکن، که سرزنش شده و حسرت‏زده بنشینى. به راستى پروردگارت براى هر که بخواهد روزى را گشاده یا تنگ مى‏گرداند. به راستى که او به بندگانش آگاهِ بیناست.

    آیات 26 الى 30

 

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١١١ سوره‌ی اسراء

مطالب مرتبط:

سوره ی اسراء آیات ١ الی ١٥

سوره ی نحل آیات ١٠٦ الی ١٢٨

سوره ی نحل آیات ٨٨ الی ١٠٥


 

٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى ٧١ سوره ی اسراء

٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى...

٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى ٧١ سوره ی اسراء
١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥ سوره ی اسراء

١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥...

١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥ سوره ی اسراء
 ٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى ٩٣ سوره ی اسراء

٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى...

٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى ٩٣ سوره ی اسراء
٨) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٩٤ الى ١١١ سوره ی اسراء

٨) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٩٤ الى...

٨) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٩٤ الى ١١١ سوره ی اسراء
پسندیدم
٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى ٣٠ سوره‌ی اسراء - تصویر 7
ارسال براي دوستان
چاپ
UserName

 • ستاره یک مربع
 • فناپ
 • فامیلا
 • زرین
 • دکتر
 • مدیسه
آخرین مطالب کودک و نوجوان
 • فانوس کاغذی
  فانوس کاغذی
 • سوره عصر
  سوره عصر
 • دنیای حیوانات
  دنیای حیوانات
 • زنبور
  زنبور
 • پاکت نامه
  پاکت نامه
 • کبوتر نادان
  کبوتر نادان
 • جایزه آقا گرگه
  جایزه آقا گرگه
 • پینه دوز
  پینه دوز
 • دستگاه عضلانی
  دستگاه عضلانی
 • نماز
  نماز
آر اس اس
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه