١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥ سوره‌ی اسراء

قرآن کریم

١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥ سوره‌ی اسراء

 معراج

 خداوند یگانه، شبى پیامبر اکرم(ص) را از مسجدالحرام به مسجدالاقصى و از آن‏جا به آسمان‏ها بالا برد تا ملکوت آسمان‏ها و عظمت خداى بى‏همتا را ببیند و جان و دلش براى هدایت بشر آماده‏تر گردد. این سفر که به معراج مشهور است، از معجزات پیامبر(ص) است. حضرت محمد(ص) همراه جبرئیل به هفت آسمان سفر کرد و آن‏جا پیامبران، فرشتگان، بهشت و جهنم را مشاهده کرد و صبح به مسجدالحرام بازگشت و نماز صبح را همان‏جا خواند و سپس ماجراى این سفر شگفت‏انگیز را براى مردم بازگو کرد. خداوند مهربان مى‏فرماید:

به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان
 منزه است آن که شبى بنده‏اش را از مسجدالحرام به مسجدالاقصى، که اطراف آن را مبارک ساخته‏ایم، بُرد تا بعضى از نشانه‏هاى خود را به او نشان دهیم. به راستى او شنواى بیناست.

    آیه‌ی 1


 نوح(ع) سپاسگزار بود

 حضرت نوح(ع) بسیار شکرگزار بود. هر گاه لباس مى‏پوشید، آب مى‏نوشید، غذایى مى‏خورد و به هر نعمتى از نعمت‏هاى خدا مى‏رسید، شکر مى‏کرد. خداوند مهربان، به بنى‏اسرائیل یادآورى مى‏کند که شما فرزندان همان کسانى هستید که با نوح(ع) سوار کشتى شدند، شاید با این یادآورى، از ناسپاسى و بهانه‏جویى دست بردارند و شکرگزار شوند:

 و به موسى کتاب دادیم و آن را هدایتى براى بنى‏اسرائیل قرار دادیم که غیر از من وکیلى نگیرید. فرزندان کسانى که با نوح سوار کردیم، به راستى او بنده‏اى سپاسگزار بود.

    آیات 2 و 3


 جهنم، زندان کافران

 ناسپاسى و بهانه‏جویى‏هاى قوم بنى‏اسرائیل همچنان ادامه دارد و جهان از تکبر و خودخواهى‏هاى آنان، که هر روز به شکل بزرگ‏تر و پیشرفته‏ترى نمایان مى‏شود، در امان نیست. خداوند یگانه، به دو بار سرکشى و ستم بزرگ آنان اشاره مى‏فرماید که هر دو بار به شکستى سخت منجر مى‏شود. معلوم نیست که این دو حادثه‌ی بزرگ مربوط به گذشته است یا آینده؛ هر چه باشد از سنت الهى خبر مى‏دهد که ستمکاران همیشه دچار عذابى الهى خواهند شد و سرانجام نابود مى‏شوند. وعده‌ی یارى الهى در قرآن چنین آمده است:

 و در کتاب، به بنى‏اسرائیل حکم کردیم که حتماً دوبار در زمین فساد مى‏کنید و قطعاً سرکشىِ بزرگى مى‏کنید. پس هنگامى که وعده‌ی اول فرا رسد، بندگانى از خود را که بسیار نیرومندند بر شما برمى‏انگیزیم تا درون خانه‏ها را جستجو کنند و این وعده‏اى است انجام شدنى. سپس دوباره شما را بر آنان پیروز می‌گردانیم و شما را با اموال و فرزندان یارى می‌دهیم و نفرات شما را بیش‏تر مى‏کنیم. اگر نیکى کنید به خودتان نیکى کرده‏اید و اگر بدى کنید پس به زیان خودتان است. پس، هنگامى که وعده‌ی بعدى برسد تا شما را اندوهگین کند و براى این که وارد مسجد شوند، همان‏طور که دفعه‌ی اول وارد شدند، و براى این که به هر چه دست یابند کاملاً نابود کنند. امید است پروردگارتان بر شما رحم کند و اگر بازگردید، باز مى‏گردیم، و جهنم را براى کافران، زندان قرار دادیم.

    آیات 4 الى 8


 قرآن کتاب هدایت

 قرآن کتاب هدایت تمام بشر است و به مومنان مژده‌ی پاداش و به کافران وعده‌ی عذاب مى‏دهد. خداوند یگانه مى‏فرماید:

 به راستى این قرآن، به آن چه پایدارترین است هدایت مى‏کند و به مومنان که کارهاى شایسته مى‏کنند مژده مى‏دهد که حتماً پاداشى بزرگ دارند؛ و این که کسانى که به آخرت ایمان نمى‏آورند، برایشان عذابى دردناک آماده کرده‏ایم.

    آیات 9 و 10


 انسان عجول است

 انسان خواسته‏هاى فراوانى دارد و با شتاب در جستجوى آرزوهایش است و پیوسته به درگاه خداوند دعا مى‏کند. امام صادق(ع) مى‏فرماید: راه نجات و هلاک خود را بشناس. مبادا از خدا چیزى بخواهى که نابودى تو در آن است در حالى که گمان مى‏برى نجات تو در آن است.
    خداوند متعال مى‏فرماید:

 و انسان همانند خوبى خواستنش، بدى را مى‏طلبد و انسان عجول است.

    آیه‌ی 11


 نشانه‏هاى شب و روز

 خداوند مهربان، شب و روز را آفرید تا زندگى انسان داراى نظم و حساب شود. او فاصله‌ی بین روزها را شبِ تاریک قرار داد تا شمارش آن‏ها آسان باشد و فرمود:

 و شب و روز را دو نشانه قرار دادیم. سپس نشانه‌ی شب را محو کردیم و نشانه‌ی روز را روشنى‏بخش قرار دادیم، براى این که فضلى از پروردگارتان بجویید و براى این که شماره‌ی سال‏ها و حساب را بدانید، و هر چیز را به روشنى شرح دادیم.

    آیه‌ی 12


 نامه‏ات را بخوان

 چیزى که همیشه با انسان همراه است، گردن اوست. زندگى بدون دست و پا امکان دارد، اما بدون گردن هرگز. براى همین است که وقتى کسى مسئول چیزى است مى‏گویند آن چیز به گردن اوست. خداوند یگانه مى‏فرماید:

 و کارنامه‌ی هر انسانى را به گردن او بسته‏ایم و روز قیامت برایش نامه‏اى که آن را گشاده مى‏بیند بیرون مى‏آوریم. نامه‏ات را بخوان؛ امروز کافى است که خودت حسابرس خودت باشى. کسى که هدایت شد، پس جز این نیست که به سود خودش هدایت شده، و کسى که گمراه شد، به ضرر خودش گمراه شده است؛ و کسى بار گناه دیگرى را برنمى‏دارد. و ما تا پیامبرى را مبعوث نکنیم، هرگز عذاب کننده نیستیم.

    آیات 13 الى 15

 

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١١١سوره‌ی اسراء

مطالب مرتبط:

سوره ی نحل آیات ١٠٦ الی ١٢٨

سوره ی نحل آیات ٨٨ الی ١٠٥

سوره ی نحل آیات ٧٣ الی ٨٧


 

٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى ٣٠ سوره ی اسراء

٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى...

٢) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١٦ الى ٣٠ سوره ی اسراء
٤) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٤٠ الى ٥٥ سوره ی اسراء

٤) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٤٠ الى...

٤) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٤٠ الى ٥٥ سوره ی اسراء
 ٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى ٩٣ سوره ی اسراء

٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى...

٧) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٨٣ الى ٩٣ سوره ی اسراء
٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى ٧١ سوره ی اسراء

٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى...

٥) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ٥٦ الى ٧١ سوره ی اسراء
پسندیدم
١) جزء پانزدهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٥ سوره‌ی اسراء - تصویر 7
ارسال براي دوستان
چاپ
UserName

 • ستاره یک مربع
 • فناپ
 • فامیلا
 • زرین
 • دکتر
 • مدیسه
آخرین مطالب کودک و نوجوان
 • فانوس کاغذی
  فانوس کاغذی
 • سوره عصر
  سوره عصر
 • دنیای حیوانات
  دنیای حیوانات
 • زنبور
  زنبور
 • پاکت نامه
  پاکت نامه
 • کبوتر نادان
  کبوتر نادان
 • جایزه آقا گرگه
  جایزه آقا گرگه
 • پینه دوز
  پینه دوز
 • دستگاه عضلانی
  دستگاه عضلانی
 • نماز
  نماز
آر اس اس
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه