١٢) جزء دوازدهم قرآن کریم،آیا ١ الی ١٤ سوره ی یوسف

قرآن کریم

١٢) جزء دوازدهم قرآن کریم،آیا ١ الی ١٤ سوره ی یوسف

 بهترین داستان

 حضرت یعقوب(ع) دوازده پسر داشت. یوسف(ع) یازدهمین پسر او، بسیار زیبا، خوش اخلاق و مهربان بود. به همین جهت همه او را دوست داشتند. پدرش یعقوب(ع) او را بیش‏تر از هر چیز و هر کس دوست داشت. عشق به یوسف(ع) در نگاهش، در کلامش و در رفتارش کاملاً پیدا بود. همین باعث مى‏شد برادران بزرگ‏تر به یوسف(ع) حسادت کنند.

 روزى یوسف(ع) هنگامى که از خواب برخاست، نزد پدرش رفت و گفت: «پدر جان! در خواب دیدم یازده ستاره و ماه و خورشید براى من سجده مى‏کنند.» یعقوب(ع) که خود پیامبر بود، از تعبیر خواب پسرش دانست که آینده‏اى درخشان در انتظار اوست و او را نصیحت کرد که «پسرم خوابت را براى برادرانت تعریف نکن. مى‏ترسم از روى حسادت برایت نقشه بدى بکشند. تعبیر خوابت این است که خداوند تو را به پیامبرى برمى‏گزیند و علم تعبیر خواب به تو مى‏آموزد.»
    داستان حضرت یوسف(ع) در قرآن چنین آغاز مى‏شود.

    به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان
 الف، لام، را؛ این آیات کتاب روشنگر است. ما آن را قرآنى عربى نازل کردیم، شاید تعقل کنید. ما با این قرآن که به تو وحى مى‏کنیم بهترین داستان را بر تو حکایت مى‏کنیم و تو حتماً پیش از آن از بى‏خبران بودى! زمانى که یوسف به پدرش گفت: اى پدر! من یازده ستاره و خورشید و ماه را در خواب دیدم. خواب دیدم براى من در حال سجده‏اند! گفت: اى پسرکم! خوابت را به برادرانت نگو که حتماً برایت نیرنگ مى‏کنند. به راستى شیطان براى انسان دشمنى آشکار است! و این چنین پروردگارت تو را برمى‏گزیند و از تعبیر خواب‏ها به تو مى‏آموزد و نعمتش را بر تو و بر خاندان یعقوب تمام مى‏کند. همان‏طور که از قبل بر پدرانت، ابراهیم و اسحاق تمام کرد. به راستى که پروردگارت داناى حکیم است.

    آیات 1 الى 6


 
 مى‏ترسم گرگ او را بخورد!

 برادران بزرگ‏تر یوسف(ع) گمان مى‏کردند که پدرشان، یوسف(ع) و بنیامین را بیش‏تر از آنان دوست دارد. با خود مى‏گفتند: «با این که ما مردان نیرومندى هستیم و کارها و امور خانه و دامدارى بر عهده‌ی ماست، پدر آنان را بیش‏تر دوست دارد؛ شاید به این دلیل که مادر آن دو نفر راحیل است و پدر، راحیل را بسیار دوست دارد.»
    حسادت و کینه‌ی برادران روز به روز بیش‏تر مى‏شد. سرانجام، روزى ده برادر بزرگ‏تر جمع شدند تا در مورد یوسف(ع) تصمیمى جدى و قطعى بگیرند:

 - او را بکشیم تا تمام توجه پدر را به خودمان جلب کنیم.
 - او برادر ماست، کشتن او درست نیست و حتماً پشیمان خواهیم شد.
 - او را به سرزمین دورى ببریم و رها کنیم تا دیگر نتواند به خانه برگردد.
 - او را در چاه آبى که بر سر راه کاروانیان است، بیندازیم تا مسافران هنگام آب‏کشى او را پیدا کنند و با خود به سرزمین‏هاى دور ببرند.
    همه با پیشنهاد آخر موافقت کردند. فقط باید از پدر اجازه مى‏گرفتند تا هنگام بردن دام‏ها به چرا، یوسف(ع) را با خود به صحرا ببرند. با این فکر و نقشه نزد یعقوب(ع) رفتند و به او گفتند:

 - پدر جان! چقدر یوسف را در خانه نگه مى‏دارى؟ اجازه بده او را با خود به صحرا ببریم تا بازى کند و سرگرم باشد و اطمینان داشته باش ما به خوبى از او نگهدارى مى‏کنیم.
 - به شما اطمینان دارم؛ اما خودم از دورى او غمگین مى‏شوم و مى‏ترسم شما به کارتان سرگرم شوید و از او بى‏خبر بمانید و گرگ او را بخورد.
 - ما مردان نیرومندى هستیم و تعدادمان زیاد است و مى‏توانیم مراقب او باشیم و امکان ندارد با حضور ما گرگى به سراغ او بیاید.
    آنان عاقبت از یعقوب(ع) اجازه گرفتند و روز بعد یوسف(ع) را با خود به صحرا بردند. داستان را در قرآن چنین مى‏خوانیم:

 به راستى در مورد یوسف و برادرانش براى پُرسش‏کنندگان، نشانه‏هایى است. آن‏گاه که گفتند: نزد پدرمان، یوسف و برادرش عزیزترند در حالى که ما نیرومندیم. به راستى پدرمان در گمراهى آشکارى است. یوسف را بکشید یا او را به سرزمینى دور بیندازید تا توجه پدرتان فقط به شما باشد و پس از آن، مردمى شایسته شوید. گوینده‏اى از میان آنان گفت: یوسف را نکشید. اگر کارى مى‏کنید، او را در نهانخانه‌ی چاه بیفکنید تا بعضى از مسافران او را برگیرند. گفتند: اى پدرِ ما، تو را چه شده است که ما را بر یوسف امین نمى‏دانى؟ در حالى که به راستى ما خیرخواهان او هستیم! او را فردا همراه ما بفرست، بگردد و بازى کند و ما حتماً مواظب او خواهیم بود! گفت: من از این که او را ببرید، سخت غمگین مى‏شوم و مى‏ترسم گرگ او را بخورد و شما از او غافل باشید. گفتند: اگر با وجود ما که گروهى نیرومند هستیم، گرگ او را بخورد، به راستى، در آن صورت زیانکار خواهیم بود.

    آیات 7 الى 14

 

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء دوازدهم قرآن کریم، سوره ی یوسف

مطالب مرتبط:

سوره ی هود آیات ١١٣ الی ١٢٣

سوره ی هود آیات ١٠٤ الی ١١٢

سوره ی هود آیات ٩١ الی ١٠٣

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه