همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش. فریدون مشیری در سی ام شهریور 1305 در تهران به دنیا آمد. جدپدری اش به واسطه ماموریت اداری به همدان منتقل شده بود و از سرداران نادرشاه بود. پدرش ابراهیم مشیری افشار فرزند محمد در سال 1275 شمسی در همدان متولد شد و در ایام جوانی به تهران آمد و از سال1298 در وزارت پست مشغول خدمت گردید. او نیز از علاقه مندان به شعر بود و در خانواده او همیشه زمزمه اشعار حافظ و سعدی و فردوسی به گوش می رسید. او از دوران نوجوانی به شعر علاقمند شد و از همان سالها شعر سرودن را آغا ...

همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش

همه چيز درباره فريدون مشيري و آثارش

 

فریدون مشیری در سی ام شهریور 1305 در تهران به دنیا آمد. جدپدری اش به واسطه ماموریت اداری به همدان منتقل شده بود و از سرداران نادرشاه بود. پدرش ابراهیم مشیری افشار فرزند محمد در سال 1275 شمسی در همدان متولد شد و در ایام جوانی به تهران آمد و از سال1298 در وزارت پست مشغول خدمت گردید. او نیز از علاقه مندان به شعر بود و در خانواده او همیشه زمزمه اشعار حافظ و سعدی و فردوسی به گوش می رسید.

او از دوران نوجوانی به شعر علاقمند شد و از همان سالها شعر سرودن را آغاز کرد بطوری که در اولین سالهای دوران دانشجویی دفتری از غزل و مثنوی داشت و از 1330 به بعد آثارش را انتشار داد و علاقمندان بسیاری پیدا کرد.

 

همه چيز درباره فريدون مشيري و آثارش


مادرش اعظم السطنه ملقب به خورشید به ش��ر و ادبیات علاقه مند بوده و گاهی شعر میگفته، و پدر مادرش، میرزا جواد خان موتمن الممالک نیز شعر میگفته و "نجم "تخلص میکرده و دیوان شعری دارد که چاپ نشده است.
مشیری همزمان با تحصیل در سال آخر دبیرستان در اداره پست و تلگراف مشغول به کار شد، و در همان سال مادرش در سن 39سالگی در گذشت که اثر عمیقی در او بر جا گذاشت. روزها به کار مشغول بود و شبها به تحصیل ادامه داد. از همان زمان به مطبوعات روی آورد و در روزنامه ها و مجلات کارهایی از قبیل خبرنگاری و نویسندگی را به عهده گرفت. بعدها در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران به تحصیل ادامه داد. اما کار اداری از یک سو و کارهای مطبوعاتی از سوی دیگر، در ادامه تحصیلش مشکلاتی ایجاد کرد، اما او کار در مطبوعات را رها نکرد.
از سال 32 تا 51 مسئول صفحه شعر و ادب مجله روشنفکر بود. این صفحات که بعدها به نام هفت تار چنگ نامیده شد، به تمام زمینه های ادبی و فرهنگی از جمله نقد کتاب، فیلم، تئاتر، نقاشی و شعر میپرداخت. بسیاری از شاعران مشهور معاصر، اولین بار با چاپ شعرهایشان در این صفحه معرفی شدند.
مشیری در سال های پس از آن نیز تنظیم صفحه شعر و ادبی مجله سپید و سیاه و زن روز را برعهده داشت.
مشیری سرودن شعر را از نوجوانی و تقریبا از پانزده سالگی شروع کرد. سروده های نوجوانی او تحت تاثیر شاهنامه خوانی های پدرش شکل گرفته که از آن جمله این شعر مربوط به پانزده سالگی اوست:

 
چرا کشور ما شده زیر دست
چرا رشته ملک از هم گسست
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 3همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 4همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 5
چرا هر که آید زبیگانگان
پی قتل ایران ببندد میان
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 6همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 7همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 8
چرا جان ایرانیان شد عزیز
چرا بر ندارد کسی تیغ تیز
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 9همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 10همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 11
برانید دشمن ز ایران زمین
که دنیا بود حلقه، ایران نگین
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 12همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 13همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 14
چو از خاتکی این نگین کم شود
همه دیده ها پر زشبنم شود
 

انگیزه سرودن این شعر واقعه شهریور 20 بوده است. اولین مجموعه شعرش با نام تشنه توفان در 28سالگی با مقدمه محمدحسین شهریار و علی دشتی به چاپ رسید (نوروز سال 34).
خود او درباره این مجموعه میگوید: "چهارپاره هایی بود که گاهی سه مصرع مساوی با یک قطعه کوتاه داشت، هم وزن داشت، هم قافیه و هم معنا، آن زمان چندین نفر از جمله نادر نادرپور، هوشنگ ابتهاج(سایه)، سیاوش کسرایی، اخوان ثالث و محمد زهری بودند که به همین سبک شعر میگفتند و همه شاعرانی نامدار شدند، زیرا به شعر گذشته بی اعتنا نبودند. اخوان ثالث، نادرپور و من به شعر قدیم احاطه کامل داشتیم، یعنی آثار سعدی، حافظ، رودکی، فردوسی و ... را خوانده بودیم، در مورد آنها بحث میکردیم و بر آن تکیه میکردیم."

 

همه چيز درباره فريدون مشيري و آثارش


مشیری توجه خاصی به موسیقی ایرانی داشت و در پی همین دلبستگی طی سالهای 50 تا 57 عضویت شورای موسیقی و شعر رادیو را پذیرفت، و در کنار هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی و عماد خراسانی سهمی بسزا در پیوند دادن شعر با موسیقی، و غنی ساختن برنامه گل های تازه رادیو ایران در آن سالها داشت. این آشنایی با موسیقی و تئاتر ایران از سالهای خیلی دور از طریق خانواده مادری به او منتقل شده بود. فضل الله بایگان دایی ایشان در تئاتر بازی میکرد و منزل او در خیابان لاله زار قرار داشت و در آن سالهایی که از مشهد به تهران می آمدند هر شب شب موسیقی گوش میکردند. مهرتاش، موسس جامعه باربد، و ابوالحسن صبا نیز با فضل الله بایگان دوست بودند و شبها به نواختن سه تار یا ویولون میپرداختند، و مشیری که در آن زمان 14 سال داشت مشتاقانه به شنیدن این موسیقی دل می داد.
فریدون مشیری در سال 77 به آلمان و آمریکا سفر کرد و مراسم شعرخوانی او در شهرهای کلن، لیمبورگ و فرانکفورت و همچنین در 24 ایالت آمریکا از جمله در دانشگاه های برکلی و نیوجرسی به طور بی سابقه ای مورد توجه دوستداران ادبیات ایران قرار گرفت. در سال 78 طی سفری به سوئد در مراسم شعر خوانی در چندین شهر از جمله استکهلم و مالمو و گوتبرگ شرکت کرد.

 

همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 16

سرانجام...
فریدون مشیری پس از نیم قرن حضور در فضای شعر زمانه اش ، سرانجام در آبان ماه 79 در سن 74سالگی بر اثر بیماری، چشم از جهان فرو بست.

همه چيز درباره فريدون مشيري و آثارش
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 18

نمونه ای از شعر لطیف فریدون مشیری

 

من دلم می خواهد
خانه ای داشته باشم پر دوست
کنج هر دیوارش
دوستهایم بنشینند آرام
گل بگو گل بشنو
هرکسی می خواهد
وارد خانه پر عشق و صفایم گردد
یک سبد بوی گل سرخ
به من هدیه کند
شرط وارد گشتن
شست و شوی دلهاست
شرط آن داشتن
یک دل بی رنگ و ریاست
بر درش برگ گلی می کوبم
روی آن با قلم سبز بهار
می نویسم ای یار
خانه ی ما اینجاست
تا که سهراب نپرسد دیگر
"خانه دوست کجاست؟ "
 

منبع: روزنامه شاپرک
تنظیم و تجمیع: فهیمه امرالله

حرّ، آزادمرد نینوا

حرّ، آزادمرد نینوا

« حر بن یزید ریاحی » از سران کوفه به شمار می رفت که در میان قوم خود از عزت و احترام زیادی برخوردار بود...
لویی بریل

لویی بریل

لویی بریل (Louis Braille) در روز چهارم ژانویه سال ۱۸۰۹ به دنیا آمد ...
استاد محمدرضا شفیعی کدکنی

استاد محمدرضا شفیعی کدکنی

دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در نوزدهم مهر ماه سال ۱۳۱۸ در کدکن از روستاهای قدیمی بین نیشابور و تربت حیدریه به دنیا آمد...
پسندیدم 0
همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 23
ارسال براي دوستان
چاپ
-
UserName

 • فناپ
 • دکتر
 • پلاس
 • دانش پژوهان
 • کلینیک آرمان
آخرين مطالب کودک و نوجوان
 • با نوار گیپور تاج درست کنید
  با نوار گیپور تاج درست کنید
 • همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش
  همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش
 • میان همه پیغمبرها جرجیس را پیدا کرده!
  میان همه پیغمبرها جرجیس را پیدا کرده!
 • قصه گوی کودکان در کربلا
  قصه گوی کودکان در کربلا
 • امام سجاد
  امام سجاد
 • آشنایی مختصر با امام سجاد (ع
  آشنایی مختصر با امام سجاد (ع
 • روزشمار وقایع کربلا نهم محرم
  روزشمار وقایع کربلا نهم محرم
 • روزشمار وقایع کربلا دهم محرم
  روزشمار وقایع کربلا دهم محرم
 • همسفر ستاره ها
  همسفر ستاره ها
 • بهترین عموی دنیا
  بهترین عموی دنیا
آر اس اس
تعدادبازدیدکنندگان
تاکنون
7905998756
اکنون
3761
 • روابط عمومی
 • -
 • صفحه اصلی
 • -
 • نقشه سایت
 • -
 • درباره ما
 • -
 • ارتباط با ما
 • -
 • همه چیز درباره فریدون مشیری و آثارش - تصویر 43
Copyright © 2012 . All right reserved
×
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه