نویسنده نهج البلاغه کیست؟. همه خواب بودند، شب از نیمه گذشته بود. از خواب پرید و پریشان از خوابی که دیده بود بلند شد و به حیاط رفت و کنار حوض وضو گرفت، با خود می اندیشید که این چه خوابی بود مگر می شود. او در خواب دیده بود که حضرت زهرا (س) امام حسن و امام حسین (علیه السلام) که خردسال بودند را نزد او آورده بودند برای فراگرفتن علم. "خدایا این چه خوابی بود سر و جانم فدای این خاندان" مشغول عبادت شد و مثل هر روز تا طلوع آفتاب با معبود خود راز و نیاز می کرد. نزدیک آمدن شاگردان بود که بانویی محترم ب ...

نویسنده نهج البلاغه کیست؟

 نویسنده نهج البلاغه کیست؟

همه خواب بودند، شب از نیمه گذشته بود. از خواب پرید و پریشان از خوابی که دیده بود بلند شد و به حیاط رفت و کنار حوض وضو گرفت، با خود می اندیشید که این چه خوابی بود مگر می شود.
او در خواب دیده بود که حضرت زهرا (س) امام حسن و امام حسین (علیه السلام) که خردسال بودند را نزد او آورده بودند برای فراگرفتن علم.

 "خدایا این چه خوابی بود سر و جانم فدای این خاندان" مشغول عبادت شد و مثل هر روز تا طلوع آفتاب با معبود خود راز و نیاز می کرد.
نزدیک آمدن شاگردان بود که بانویی محترم به همراه دو فرزند خود نزد شیخ  آمدند و گفتند: "ای شیخ مفید این فرزندان من را به شاگردی بپذیر" شیخ به یاد خواب خود افتاد و فهمید که این بزرگواران آینده ای روشن دارند.
این گونه بود که شیخ مفید (ره) استاد شاگردان بزرگواری چون سید رضی(ره) و برادر گرامیشان سیدمرتضی شد.
محمد بن حسین بن موسی معروف به سید رضی در شهر بغداد و سال 359 به دنیا آمد. پدر ومادر ایشان هر دو از سادات علوی و از نوادگان امام حسین (علیه السلام) بودند.
سید رضى علوم دینی و فقهی را پیش از بلوغ نزد اساتید معروف زمان خود تحصیل نمود، در ده سالگى شروع به گفتن شع�� کرد، سرودهایی را که در آن سن سروده بودند هم اکنون در دیوان اشعارشان موجود است که نشان دهنده ذوق و استعداد خدادادی می باشد.
او در هفده سالگى شروع به تدریس و تالیف نمود و در بیست سالگى از تمام علوم متداول زمان خود را آگاه بود. سید رضى برای آموختن علم بسیار فعال بود و از هر کسى که مى توانست علم را فرا می گرفت.
در همان دوران جوانی با گردآوری سخنان و خطبه ها و نامه ها و کلمات قصار امیرالمومنین (علیه السلام) کتاب نهج البلاغه را تالیف کرد،که از عالی ترین آثار دینی و علمی شیعه است.
و سرانجام در سال406 در سن 47 سالگی این بزرگ مردجهان اسلام به ملکوت اعلی پرواز نمود. آرامگاه ایشان در رواق غربی ارباب و جد بزرگوارشان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) قرار دارد.

روحش شاد

koodak@tebyan.com

نویسنده:مینو خرازی

تنظیم: مرجان سلیمانیان

شبکه کودک و نوجوان تبیان  

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه