دانشمندان کانادایی در بررسیهای خود نشان دادند که آلودگی آبهای زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آبها برای نوشیدن می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد.

دانشمندان کانادایی در بررسیهای خود نشان دادند که آلودگی آبهای زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آبها برای نوشیدن می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کبک در مونترال نشان دادند کودکانی که از آب آشامیدنی با تجمع بالای منگنز استفاده می کنند در تستهای هوش، نتایج پایین تر از حد نرمال کسب می کنند.
پیش از این، اثرات مسمویتهای نورونی منگنز به خصوص در محیطهای کاری شناخته شده بود اما تاکنون واضح نبود که این فلز چه اثرات بهداشتی بر روی عموم مردم برجای می گذارد.
این فلز در داخل زمین و آبهای سفره های زیرزمینی بسیاری از مناطق دنیا به ویژه ایالت کبک کانادا وجود دارد.
این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، 362 کودک بین سنین 6 تا 13 سال را که ساکن محیطهایی هستند که از آبهای زیرزمینی به عنوان آب شرب استفاده می کنند مورد بررسی قرار دادند.
این دانشمندان تجمع منگنز حاضر در آب شیر خانه های مختلف را در کنار میزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روی، آرسنیک، منیزیم و کلسیم اندازه گیری کردند.
سپس یک سری تست هوش که برخی پارامترهای شناختی، حرکتی و رفتاری را ارزیابی می کردند از این کودکان گرفته شد.
این نتایج با توجه به فاکتورهای ممکن دیگر از قبیل سطح اقتصادی اجتماعی، سطح سواد و سطح فرهنگی والدین دوباره مورد ارزیابی قرار گرفت.
این محققان در این خصوص توضیح دادند: "ما در این بررسیها دریافتیم که ضریب هوشی (IQ) در کودکانی که از آبهای با حداکثر تجمع منگنز بالای 20 درصد مصرف می کردند به طور متوسط 6 درصد کمتر از هوش کودکانی بود که از آب با منگنز کم و یا بدون منگنز می نوشیدند."
براساس گزارش سافت پدیا، به گفته این محققان، تنها راه حل ممکن برای جلوگیری از این مشکل، نصب فیلترهای برپایه مخلوطی از رزین و زغال فعال است این نوع فیلترها می توانند تجمع منگنز آب را بین 60 تا 100 درصد بسته به نوع فیلتر و خصوصیات آب کاهش دهند.

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه