۴ ساله‌ها مدرسه ای می شوند اگر از سال تحصیلی جدید اجباری شدن دوره پیش دبستانی به مدت 2 سال رخ دهد آموزش و پرورش به دلیل کمبود مراکز پیش دبستانی با دشواری های زیادی روبه روخواهد شد.

۴ ساله‌ها مدرسه ای می شوند


اگر از سال تحصیلی جدید اجباری شدن دوره پیش دبستانی به مدت 2 سال رخ دهد آموزش و پرورش به دلیل کمبود مراکز پیش دبستانی با دشواری های زیادی روبه روخواهد شد.
مطابق تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش با سازمان بهزیستی این وزارتخانه تصمیم گرفته تا از سال جدید تحصیلی کودکان از ۴ سالگی وارد دوره‌های آموزشی شوند. 

به گزارش «فردا» طبق توافق سازمان بهزیستی کشور و آموزش و پرورش از مهرماه آینده ثبت نام پیش دبستانی در مهدکودک ها ممنوع شده و آن‌ها می‌توانند فعالیتشان را به شیرخوارگاه تغییر دهند و تتها می توانند پذیرای نوزادان و اطفال تا ۳ سال خواهند بود.

این در حالی است که معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی معتقد است اگر کودکان ۴ سال تمام تا ۶ سال را از مهدکودکهای کشور حذف کنیم اکثر این مهدکودک‌ها ورشکست می‌شوند از این رو طبق تفاهمی که با آموزش و پرورش رسیده‌ایم، مهدکودکهایی که هم اکنون مجوز فعالیت دارند دراولویت دریافت مجوز برای پیش دبستانی از آموزش و پرورش می‌باشند. 

اما جدای از کشمکش میان بهزیستی و آموزش و پرورش بر سر مدیریت مهدکودک‌ها مسئله مهم این است که آیا ورود کودکان از سن ۴ سالگی به فضاهای آموزشی کار درستی هست یا نه؟ 

به نظر می‌رسد بسیاری از خانواده‌ها نسبت به این تصمیم آموزش و پرورش ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا که معتقدند سپردن فرزندان ۴ تا ۶ ساله به دبستان‌ها از نظر روانی امری نامعقول است و کودکان در این سن باید در محیطی جداگانه و به دور از کودکان بزرگ‌تر آموزش ببینند زیرا هر گروه سنی نیازهای متفاوت و ویژگی‌های خاص خود را دارد به هیچ عنوان کودکان ۴ساله درشرایط همسان با دانش آموزان ابتدایی قرارنمی‌گیرند. 

هر چند وزیر آموزش و پرورش در این خصوص، برای اطمینان خاطر خانواده‌ها، تاکید کرده است که این دسته از کودکان در فضایی جداگانه آموزش خواهند دید و به هیچ وجه آموزش و پرورش برنامه‌ای برای اینکه این گروه در کنار دانش‌آموزان ابتدایی باشند، ندارد اما باز هم نگرانی ها ادامه دارد.

همچنین وزارت آموزش و پرورش سال گذشته با در دست گرفتن مسئولیت آموزش کودکان تا ۱۸ سالگی درصدد آن بود که کودکان ۴ تا ۶ ساله را از سال آینده در مدارس غیردولتی پذیرش کند و به این ترتیب این دسته از کودکان به جای آنکه راهی مهدهای کودک و پیش‌دبستانی شوند، باید راهی مدارس غیردولتی شوند. 

از این رو حضور کودکان در مدارس غیر دولتی از نگرانی‌های دیگر خانواده‌ها به دلیل بالا بودن هزینه ثبت‌نام در دبستان‌های غیردولتی نسبت به هزینه‌ای است که مهدهای کودک و پیش‌دبستانی برای نگهداری و آموزش کودکان دریافت می‌کنند می‌باشد و همین اختلاف قیمت نیز به‌خودی خود ممکن است سبب بازبینی در آموزش کودکان ۴ تا ۶ ساله از سوی والدین باشد؛ به این ترتیب که ممکن است با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام مدارس غیردولتی از توان برخی خانواده‌ها خارج است، این دسته از والدین ترجیح دهند که از آموزش فرزندانشان پیش از ورود به دبستان صرف‌نظر کنند. 

در این باره فاطمه قربان‌ معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر عدم اجبار برای ثبت‌نام فرزندان در دوره پیش‌دبستانی می‌گوید: به دلیل اینکه آموزشهای پیش دبستانی می‌تواند به رشد کیفی و درسی دانش‌آموز در دوره ابتدایی کمک کند، توصیه می‌شود تا خانواده‌ها نسبت به ثبت‌نام کودکان در این دوره اقدام کنند. 

قربان درباره مبلغ ثبت نام در دوره پیش دبستانی نیز می‌گوید: هر استان موظف است تا مبلغ ثبت نام در دوره پیش دبستانی را تعیین کند، چرا که شرایط مناطق مختلف کشور متفاوت است و در برخی قسمت‌ها برای تشکیل کلاس‌ها با توجه به شرایط منطقه، وزارت آموزش و پرورش هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. 

اما نظر برخی از نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای حضور ۴ ساله‌ها در مدرسه جالب است. 
تغییرات در نظام آموزشی ضروری به نظر می‌رسد
سعدالله نصیری قیداری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفتگو با «فردا» تاکید کرد: این سن برای نونهالان سن بسیار حساسی است و کودک همچنان به محیط گرم و حمایت خانواده نیاز دارد. نیازهای یک کودک ۴ ساله با یک دانش آموز متفاوت است نیازمند پرستاری و مراقبت بیشتری می‌باشد. 

این نماینده مجلس یادآور شد: اما نکته مهم‌تر اینکه اگر از سال تحصیلی جدید اجباری شدن دوره پیش دبستانی به مدت ۲ سال رخ دهد آموزش و پرورش به دلیل کمبود مراکز پیش دبستانی با دشواری‌های زیادی روبه روخواهد شد. 

وی با اشاره به اینکه تغییر و تحول اساسی در نظام آموزش عمومی در راه است گفت: در فاز اول اجرای تغییر نظام آموزش، مراکز پیش دانشگاهی به سال چهارمی تبدیل می‌شوند و شرط معدل برای ورود به دوره پیش دانشگاهی یا‌‌ همان سال چهارم حذف خواهد شد. 

نصیری در ادامه تصریح کرد: به جرات می‌توان گفت که این تغییر و تحولات در نظام آموزشی کشور لازم و ضروری است. حذف مقطع راهنمایی یک امر درست و واجب برای نظام آموزشی است و به نظر من نظام آموزشی قدیم که به صورت دو دوره ابتدایی و متوسطه اجرا می‌شد بسیار موفق‌تر از نظام آموزشی کنونی بود. 


مسئولیت کودکان به عهده آموزش و پرورش است

نورالله حیدری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز گفت: سال گذشته قانونی مبنی بر اینکه کودکان در رده سنی ۴ و ۵ سال به عنوان کودکان پیش دبستانی تلقی شوند و مسوولیت تعلیم و تربیت آن‌ها به آموزش و پرورش واگذار شود، در کمیسیون تصویب شد که البته با کشمکشهایی میان سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش همراه بود. 

وی یادآور شد: برخی کار‌شناسان تفکیک آموزش کودک ۵ و ۶ ساله و کمتر از آن را در مهد‌ها و پیش دبستانی‌ها فاجعه بار می‌دانند، زیرا بر اساس این تصمیم هنوز مهد‌ها زیر نظر بهزیستی و پیش دبستانی‌ها در حوزه اختیارات آموزش و پرورش است در حال حاضر مسوولیت بیشتر کودکان سنین ۴ و ۵ ساله که در مهدکودک‌ها هستند، به عهده بهزیستی است و آموزش و پرورش تنها مسوولیت کودکان سنین ۵ و ۶ ساله که در مقطع پیش دبستانی هستند را برعهده دارد؛ با این حال بهزیستی مسوولیت بخشی از این افراد را هم برعهده دارد. 

حیدری در پایان افزود: ایده ورود کودکان ۴ ساله به مدارس از نظر من کار درستی بود و این به منزله حضور زود‌تر کودکان به عرصه علم و فرهنگ است. البته این ایده در حالی می‌تواند به نحو احسن مورد رضایت قرار گیرد که تمامی جوانب چه از لحاظ روانی و چه اموزشی برای کودکان در نظر گرفته شود. 

اما سال تحصیلی آینده را باید سال نوگرایی در سیستم آموزش و پرورش بدانیم زیرا نه تنها ۴ تا ۶ ساله‌ها قرار است راهی دبستان شوند بلکه یکی دیگر از تصمیمات وزارت آموزش و پرورش تبدیل دوره ۵ ساله دبستان به ۶ سال است همچنین ۱۱ ساله‌ها هم به جای اینکه به سال اول راهنمایی قدم بگذارند، قرار است سال ششم دبستان را پشت سر بگذارند. در این شرایط به‌نظر می‌رسد هماوردی و برنامه‌ریزی برای دبستان‌های کشور یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی وزارت آموزش و پرورش باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه