فرق بین اسلام و ایمان. جناب سماعه یکی از راویان معتبر احادیث امام صادق (علیه السلام) بودند. اومی گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم فدایت شوم آیا بین اسلام و ایمان فرقی وجود دارد؟. ایشان فرمودند: ایمان شریک اسلام است ولی اسلام شریک ایمان نیست. عرض کردم: یعنی چه؟ لطفا بیشتر توضیح دهید. امام فرمودند: اسلام، شهادت به یگانگی خداوتصدیق رسول خدا است و کسی که اسلام می آورد و یا مسلمان است. طبق قوانین اسلام رفتار می کند. چه در ازدواج، ارثیه، قضاوت. و حتی رعایت لباس پوشیدن و حفظ ظاهر ولی ایمان ...

فرق بین اسلام و ایمان

فرق بین اسلام و ایمان

جناب سماعه یکی از راویان معتبر احادیث امام صادق (علیه السلام) بودند.

اومی گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم فدایت شوم آیا بین اسلام و ایمان فرقی وجود دارد؟

ایشان فرمودند: ایمان شریک اسلام است ولی اسلام شریک ایمان نیست.

عرض کردم: یعنی چه؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.

امام فرمودند: اسلام، شهادت به یگانگی خداوتصدیق رسول خدا است و کسی که اسلام می آورد و یا مسلمان است.

طبق قوانین اسلام رفتار می کند. چه در ازدواج، ارثیه، قضاوت............... و حتی رعایت لباس پوشیدن و حفظ ظاهر ولی ایمان هدایت می کند،ایمان همان چیزیست که در دل ها وجود دارد و به آن عمل می کند. پس ایمان درباطن است و اسلام در ظاهر.

بنابر این ایمان یک درجه از اسلام بالاتر است ایمان در ظاهر شریک اسلام است ولی اسلام درباطن شریک ایمان نیست. درست است که شرط وجود هر دو گفتن شهادتین که همان تصدیق یگانگی خدا و تصدیق پیامبری حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) است ولی ایمان است که درون و باطن فرد را به سوی اسلام هدایت می کند و نیز در جواب شخص دیگری که همین سوال را پرسیده بود فرمودند اسلام یعنی شهادت به وحدانیت خدا........و ایمان شناخت اسلام،و شناخت اسلام یعنی پذیرفتن ولایت اهل بیت پیامبر، و اگر کسی به ولایت اهل بیت ایمان نداشته باشد مسلمان است ولی گمراه می باشد. 

 فرق بین اسلام و ایمان - تصویر 2

koodak@tebyan.com

 منبع: اصول کافی جلد 2 و جلد 3

گردآوری :مینوخرازی _ تنظیم: فهیمه امرالله

شبکه کودک و نوجوان تبیان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه