صفویان (2). صفویان، تا سیصد سال پیش در ایران حکومت می کردند. افراد مشهوری که در دوره صفویان می زیستند: شاه عباس یکم، شاه پولدار در زمان او ایران بسیار قدرتمند بود. او معروف ترین شاه صفوی است. به دستور او بناهای باشکوهی در اصفهان ساخته شد. شاه عباس صفوی بین ایران و اروپا، تجارت می کرد. برای همین صفویان پولدار شدند. او با بخشی از این پول ها از دانشمندان حمایت می کرد تا کتاب بنویسند. شاه طهماسب اوّل از اسباب کشی خوشش می آمد! برای همین پایتخت ایران را از شهر تبریز به قزوین تغییر داد. این ...

 صفویان (2)

صفویان (2)

صفویان، تا سیصد سال پیش در ایران حکومت می کردند. افراد مشهوری که در دوره صفویان می زیستند: شاه عباس یکم، شاه پولدار در زمان او ایران بسیار قدرتمند بود. او معروف ترین شاه صفوی است. به دستور او بناهای باشکوهی در اصفهان ساخته شد.

شاه عباس صفوی بین ایران و اروپا، تجارت می کرد. برای همین صفویان پولدار شدند. او با بخشی از این پول ها از دانشمندان حمایت می کرد تا کتاب بنویسند.

شاه طهماسب اوّل از اسباب کشی خوشش می آمد! برای همین پایتخت ایران را از شهر تبریز به قزوین تغییر داد. این اسباب کشی، روزهای زیادی طول کشید. علّت تغییر پایتخت این بود که قزوین امن تر بود.

ملّاصدرا

ذهن ملّاصدرا پر از سئوال های سخت بود. مثلاً اینکه جهان از کجا شروع شده و به کجا خواهد رسید. پدرش تاجر بود و نمی خواست که پسرش فیلسوف و دانشمند شود. ولی ملّاصدرا به خواندن و یادگیری علاقمند بود.

یکی از کتاب های او اسفار اربعه نام دارد.

شیخ بهایی او یک فقیه، ریاضی دان و شاعر بزرگ بود. او با استفاده از علم ریاضی، قبله را به صورت دقیق مشخّص می کرد. میرعماد از کودکی پیش استادان زیادی برای آموختن خوشنویسی رفت. تا این که یک بار، پیش استاد مشهوری رفت.

استاد به میرعماد سرمشقی داد که از روی آن تمرین کند. دفعه بعد که میرعماد پیش استاد رفت، تکلیفش را به استاد نشان داد. استاد گفت: این که همان سرمشق من است. برو تمرین کن تا مثل من بنویسی.

میرعماد به استاد گفت: این خطّ خودم است. استاد جا خورد.

به او گفت: تو نیازی به آموزش نداری. خودت استادی... برو! سلطان حسین خرافاتی او انسانی خرافاتی بود. بنابراین عقلش به خوبی کار نمی کرد. حاکمان شهرها در زمان او به مردم سختگیری زیادی می کردند. تا این که افغان ها خونشان به جوش ��مد و به اصفهان (که پایتخت بود) حمله کردند.

سلطان حسین هم بدون هیچ دفاعی، تاج شاهی خود را بر سر محمود افغان گذاشت. او به سادگی کشور را تسلیم کرد. همین جا بود که سلسله صفوی بعد از دویست سال کارش تمام شد.

کتاب های مشهور

بحارالانوار: این کتاب، هزاران حدیث از پیامبر (ص) و امامان (ع) ما دارد. این حدیث ها را محمد باقر مجلسی گردآوری کرده است.

سفرنامه ی شاردَن: شاردن، ریک جواهر فروش فرانسوی بود که از تجارت با ایرانیان لذّت می برد. برای همین هم سال ها در ایران زندگی کرد. او سفرنامه ای خواندنی درباره ایران نوشت.

 صفویان (2) - تصویر 2

 koodak@tebyan.com

منبع: مجله رشد دانش آموز

تهیه: سید علیرضا نوابی

تنظیم: فهیمه امرالله

 شبکه کودک و نوجوان تبیان  

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه