سلام بر زیباترین هلال ماه
ماه رمضان

اهل بیت (ع) هنگام دیدن هلال ماه رمضان چه دعایی می خواندند؟

دعاى حضرت محمد (ص) هنگام رۆیت هلال ماه رمضان

رسول الله (ص) هنگامى رویت هلال رمضان رو به قبله مى‏نمود و دستهاى مبارکش را بلند مى‏کرد و مى‏گفت: پروردگارا این ماه را بر ما نو گردان به امن و امان، و سلامتى و اسلام، و تندرستى شایان تشکر، و روزى فراخ، و بر طرف ساختن دردها و ناملایمات، بار پروردگارا روزى کن ما را روزه و قیام براى عبادت، و تلاوت قرآن در این ماه، و او را براى ما سالم و تمام گردان، و او را از ما سالم بدار، و ما را در این ماه سالم و تندرست فرما.

 

دعاى امام علی (ع) هنگام رۆیت هلال ماه رمضان

آنگاه که دیدى هلال (ماه رمضان) را دیدی بگو: بار پروردگارا خیر و خوبى در این ماه را از تو مى‏خواهم و همچنین فتح و پیروزى (بر شیطان) و نورانیت، و یارى (بر روزه‏دارى) و برکت و طهارت، و روزى این ماه را از تو مى‏طلبم، و از تو خیر آنچه در این ماه هست و بعد از ماه مسئلت مى‏نمایم، و به تو پناه مى‏آورم از شر و بدى آنچه در این ماه مى‏باشد، و آنچه بعد از آن است، بار پروردگارا این ماه را با امن و امان و ایمان به تو و سلامت نفس و نعمت اسلام، و برکت و تقوى و توفیق یافتن به آنچه تو دوست مى‏دارى و راضى مى‏گردى بر ما وارد گردان که همه اوصاف شایسته را در این ماه داشته باشیم.

 

دعاى امام سجاد(ع) هنگام رۆیت هلال ماه رمضان

خدایا ماه رمضان را از عبادت، و پرستش ما مملو و پر گردان، و اوقات آن را به طاعت و فرمانبرى ما براى تو آراسته نما و ما را در روزش بر روزه داشتن و در شبش به نماز و مناجات بسوى تو و فروتنى و خوارى در برابر تو، یارى فرما تا روزش بر ما به غفلت و بی خبرى و شبش به تقصیر و کوتاهى (در عمل) گواهى ندهد. بار خدایا ما را در باقى ماهها و روزها تا زمانى که زنده‏مان مى‏دارى همچنین (بطورى که براى ماه رمضان درخواست‏شد) قرار ده، و ما را از بندگان شایسته‏ات بگردان که " الذین یرثون الفردوس هم فیها خالدون " (سوره 23، آیه 11) آنان بهشت را به میراث مى‏برند در حالى که در آن جاوید هستند.

 

دعاى امام رضا(ع) و امام صادق (ع) هنگام رۆیت هلال ماه رمضان

چون رۆیت هلال نمودى بگو:خدایا ماه رمضان آمد و تو واجب کرده اى بر ما روزه این ماه را و فرو فرستادى در آن قرآن را که راهنمای مردم است و حجتهائى از هدایت و تمیز حق و باطل است. خدایا کمک کن ما را بر روزه آن و آن را از ما بپذیر و سالم بدار ما را در این ماه و آن را نیز براى ما سالم گردان در آسانى و تندرستى که براستى تو بر هر چیز قادرى اى بخشاینده ى مهربان.

 

احادیثی ازحضرت محمد (ص) درباره ماه مبارک رمضان:

 

*إِنَّ أَب��وَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِی أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَا تُغْلَقُ إِلَى آخِرِ لَیْلَةٍ مِنْه‏

درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى ‏شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.

بحار الانوار، ج 93، ص 344

 

*لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ مَا فِی رَمَضَانَ لَوَدَّ أَنْ یَكُونَ رَمَضَانُ السَّنَة

اگر بنده «خدا» مى‏ دانست كه در ماه رمضان چیست (چه بركتى وجود دارد) دوست مى ‏داشت كه تمام سال، رمضان باشد.

بحار الانوار، ج 93، ص 346 ، ح 12

 

*شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَز َّوَ جَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ یُضاعِفُ اللّه‏ُ فیهِ الحَسَناتِ وَ یَمحو فیهِ السَّیِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزاید و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.

بحار الانوار، ج93 ، ص340

 

*هُوَ شَهْرٌ أَوَّلُهُ رَحْمَةٌ وَ أَوْسَطُهُ مَغْفِرَةٌ وَ آخِرُهُ الْإِجَابَةُ وَ الْعِتْقُ مِنَ النَّار

رمضان ماهى است كه ابتدایش رحمت است و میانه ‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم.

بحار الانوار، ج 93، ص 342

 

فراوری: زهرا فرآورده

بخش کودک و نوجوان تبیان

منابع: سایت رمضان- آوینی- خبرآنلاین

 

مطالب مرتبط:

تسبیحات حضرت زهرا (س)

صله رحم در کلام اهل بیت (ع)

احادیث رمضانی

امید بخش‌ترین آیه قرآن

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه