نتایج مطالعات متخصصان نشان می دهد یکی از عوامل موثر کم شنوایی و عفونتهای مزمن گوش میانی، ناآگاهی مادر از نحوه صحیح شیردادن به نوزاد است.

نتایج مطالعات متخصصان نشان می دهد یکی از عوامل موثر کم شنوایی و عفونتهای مزمن گوش میانی، ناآگاهی مادر از نحوه صحیح شیردادن به نوزاد است.
 دکتر بهزاد پوستی متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: به علت صافی شیپور استاش گوش نوزادان در هنگام شیرخوارگی، مادران باید به زاویه سر نوزاد توجه داشته باشند.
وی گفت: با صاف بودن شیپور استاش در نوزادان و ارتباط آن با اسفنگترهای ضعیف حلقی نوزاد و در نتیجه تجمع قطرات شیر در پشت گوش میانی شاهد عارضه اوتیت سروز (عفونت حاد گوش میانی) در نوزادان خواهیم بود که در صورت عدم درمان به موقع تهدیدی جدی برای شنوایی در بزرگسالی محسوب می شود.
دکتر پوستی در مورد این عارضه که شیوع آن در سالهای اخیر و در کودکان زیر یک سال افزایش یافته است، گفت:این بیماری مرموز بدون هیچ عارضه ای ظاهر می شود و در سالهای بعدی زندگی سبب کم شنوایی فرد می شود.
به گفته این متخصص گوش، حلق و بینی هر عاملی نظیر سینوزیت، لوزه سوم وسایر بیماریهای عفونی که به شیپو�� استاش خلل وارد کند زمینه ساز بروز این عارضه می شود.
وی افزود: بیشتر کودکان با عارضه ی کم شنوایی حاصل از این بیماری علیرغم هوش سرشار، به دلیل عدم شنوایی صحیح کلمات با اختلال در تکلم و یادگیری مواجه می شوند و فرصت بروز استعدهای خود را از دست می دهند.
دکتر پوستی در ادامه تصریح کرد: کودکان مبتلا به این عارضه هرگز نباید به حالت خوابیده به پشت نوشیدنی و غذا بخورند و تغذیه آنها باید در حالت نشسته باشد.
وی مراجعه زودهنگام، تکمیل دوره های درمانی بخصوص مصرف آنتی بیوتیکها به مدت (14تا21 روز) در بیماریهای عفونی نوزاد و بکارگیری توصیه های پزشک معالج را از عوامل بهبود بیماری برشمرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه