نی نی بان: همه ما می‌خواهیم از سیاره خود محافظت کنیم زیرا آینده کودکانمان و به همان اندازه آینده ما در خطر است. اما برای بیشتر پدر و مادرها، ماشین‌های هیبرید و پنل‌های خورشیدی دور از دسترسند. چه کسی توان رهایی از پوشک‌ها و ماشین‌های ظرفشویی را دارد؟. خبر خوب این است که تغییرات کوچک، تفاوت‌های بزرگی را بوجود می‌آورد. (تصور کنید: اگر تمام 14میلیون بازدیدکننده یک سایت در ماه یک لامپ برق معمولی را با لامپ فلورسنت عوض کنند، دیوکسیدکربن ذخیره شده تقریبا برابر است با حذف 266000 ماشین از جاده ها) ...

نی نی بان: همه ما می‌خواهیم از سیاره خود محافظت کنیم زیرا آینده کودکانمان و به همان اندازه آینده ما در خطر است. اما برای بیشتر پدر و مادرها، ماشین‌های هیبرید و پنل‌های خورشیدی دور از دسترسند. چه کسی توان رهایی از پوشک‌ها و ماشین‌های ظرفشویی را دارد؟

خبر خوب این است که تغییرات کوچک، تفاوت‌های بزرگی را بوجود می‌آورد.

(تصور کنید: اگر تمام 14میلیون بازدیدکننده یک سایت در ماه یک لامپ برق معمولی را با لامپ فلورسنت عوض کنند، دیوکسیدکربن ذخیره شده تقریبا برابر است با حذف 266000 ماشین از جاده ها) ما به ملاقات تعدادی از کارشناسان برتر محیط زیست رفتیم تا بهترین راه حل را ��رای والدین پر مشغله یا آنهایی که درآینده این گونه خواهند شد، انتخاب کنیم. نظر آنها به شما کمک خواهد کرد تا مکانی سالم‌تر برای کودکانتان بسازید و پولتان را صرف خرید لوازمی چون چکمه کنید. چیزی بهتر از این وجود خواهد داشت؟

 در خانه

1. کارایی یخچالتان را افزایش دهید

لیزا مور، کارشناس آب و هوا در Environmental Defense، که معتقد است شما می‌توانید مصرف انرژی را با چند عمل کوچک کاهش دهید، می‌گوید: «بزرگترین کاربر الکتریکی در خانه شما یخچال است.» تمییز کردن حلقه‌های آن هر 6 ماه به کاهش مصرف انرژی و ذخیره پولتان کمک می‌کند. (آنها را بچرخانید یا بیرون بیاورید و با وسیله ای خالی از هوا یا شیشه شور تمییزش کنید) قبل از آن مطمین شوید که یخچال را خاموش یا جریان مدار آن را را قطع کرده‌اید. همچنین با نگه داشتن درجه یخچال بین 38 تا40 و 0تا5 برای فریزر می توانید کارایی آن را به بیشترین حد ممکن برسانید.

2. مصرف دایمی را متوقف کنید

مطابق نظر آل گور در سایت  An Inconvenient Truth، با کشیدن سیم تلویزیون، DVD player ها، کامپیوتر و دیگر لوازم الکترنیکی اصلی از برق، زمانی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، می‌توان از رها شدن هزاران گرم دی اکسید کربن در سال جلوگیری کرد.( حتی وقتی خاموش‌اند، مصرف آماده به کارشان برابر با مصرف مداوم یه لامپ برقی است. برای جلوگیری از قطع و وصل کردن مداوم آنها، راه حل ساده‌ای وجود دارد: چند لوازم برقی را به یک فیوز وصل و آن را خاموش کنید. برای ابزارهای کوچکی چون تلفن، دوربین دیجیتال و وکیوم‌های دستی فقط هنگام شارژ کردن، آنها را به برق وصل کنید.

3. به درستی چراغ روشن کنید

راشل کارسن-بگلی، هنرپیشه و همسر اد بگلی جر، که بازیگر و عضوی فعال در محیط زیست است، می‌گوید: «تعویض لامپ‌های تابان قدیمی با فلورسنت‌ها، راحت‌ترین و به صرفه ترین روش برای ذخیره انرژی است». حتی اگر لامپ‌های فلورسنت هزینه بیشتری داشته باشند، باز هم شما 180000 تومن در قبض انرژی‌تان نسبت به طول عمر لامپ ذخیره کرده‌اید. اگر از ظاهر لامپ‌های فلورسنت خوشتان نمی‌آید، لامپ‌های هال را با لامپ‌های گاراژ تعویض، اتاقها و سرویس بهداشتی را نورپردازی، یا می‌توانید آنها را در لوازم چند چراغه ترکیب کنید.

4. در مصرف آب اعتدال کنید

40 درصد از آب مصرفی خانه شما در سرویس بهداشتی هدر می‌رود. لوله‌های کم فشار می‌تواند نیمی و یا بیشتر از آن مقدار را ذخیره کند. (بله، این روش کارساز است) راه حل دیگری با تکنولوژی پایین تر: یک آجر یا ظرف پلاستیکی شیر را که با سنگریزه پر شده، در داخل مخزن قرار دهید. فضایی که اشغال می‌کند، مقدار آب احتیاجی برای پر شدن مخزن را کاهش می‌دهد. بنابراین شما چند لیتر آب (و پولتان) را در هر شستشو ذخیره خواهید کرد.

5. سوراخ لوله‌ها را تعمیر کنید

شیر آب سوراخ؟ زمان آن است به سراغ لوله کش بروید. چکه مداوم آب اگرچه به آهستگی، 80 لیتر از آب را روزانه هدر می‌دهد. پیشنهادی دیگر: با تعویض لوله و دوش های استاندارد با مدل کم فشار آن، 80000 لیتر در سال را برای خانواده‌ای 4 نفره ذخیره کنید.

جوانا یرو، نویسنده کتاب 1001 راه برای نجات زمین، می‌گوید: برای ذخیره سازی، راههای کوچک، اگرچه مهم زیادی وجود دارد. او پیشنهاد می‌کند: «تنگی آب در یخچال نگهدارید تا به انتظار نوشیدن آبی سرد از شیر آب، آن را هدر ندهید. شیر آب را نیز هنگام مسواک زدن ببندید.»

6. از ظرفشویی هوشمند استفاده کنید

یرو می‌گوید: تعداد زیادی از مردم فکر می‌کنند که شستن ظرفها با دست به مراتب بهتر از استفاده ماشین ظرفشویی است. اما لزوما اینطور نیست. شما می‌توانید روزانه 80 لیترآب را با استفاده از آن ذخیره کنید. حتی می‌توانید پولتان را با گذاشتن ظرفها روی قفسه و خشک کردنشان از طریق هوای خشک، بجای استفاده از خشک کننده‌های گرمایی ذخیره کنید. بسیاری از ماشین ظرفشویی‌های جدید احتیاجی به شستشوی اولیه ندارند. کافی است غذا را از روی ظرف‌ها بردارید و منتظر بمانید. با این روش شما 80 لیتر دیگر ذخیره خواهید کرد.

اگر شما برای خرید ماشین ظرفشویی دیگری در فروشگاه هستید(یا حتی لوازم دیگری) به دنبال برچسب ستاره انرژی روی آنها باشید. این روش بیشتر از 120000 تومن را سالانه در قبض برقتان ذخیره خواهد کرد. در این صورت بسیاری از شرکت‌های برق به شما نیز تخفیف خواهند داد. 

7. با آب سرد بشویید

اکومام آلیانس، رییس شرکت کیمبرلی-پینکسن می‌گوید: «بجای آب گرم، لباسها را با آب سرد بشویید. با این عمل شما می توانید از خروج 226 کیلوگرم دیوکسید کربن جلوگیری کنید.» (به علاوه: لباسهای شما طول عمر بیشتری خواهند داشت) اگر آب سرد، کثیفی لباس کودکتان را از بین نمی‌برد، استفاده از آب گرم بجای آب داغ به مراتب به ذخیره انرژی کمک و لباسهای شما را نیز پاک می‌کند.

برای اینکه در استفاده از ماشین رخت شویی انرژی بیشتری ذخیره کنید، تا پرشدن ظرفیت آن صبر کنید. دنک پینکسن همچنین توصیه می‌کند که درباره اینکه چه لباسهایی واقعا کثیف اند، فکر کنید. او می‌گوید: «کودکان تعداد زیادی از لوازمشان را روی زمین رها می‌کنند سپس شما آنها را به داخل سبد رخت چرک‌ها می‌گذارید. از خود بپرسید آیا واقعا آنها کثیف‌اند؟» اگر جواب شما منفی است، به انرژی که از نشستن آن ذخیره می‌شد– به نفع خود وسیاره‌تان- بیاندیشید.

8. ضایعات را دور بریزید

جنیفر هاتام، کارشناس زندگی سبز و انجمن سیرا  Sierra Club می‌گوید: «اگر شما فیلتر ضایعات ماشین خشک شویی‌تان را قبل از هر بار مصرف تمییز کنید، انرژی مصرفی را تا 30 درصد کاهش خواهید داد.» (درنگ نخواهید کرد اگر تصور کنید ماشین خشکشویی یکی از بزرگترین مصرف کننده انرژی در خانه شماست.) درمورد ماشین ظرفشویی نیز تا پر شدن ظرفیت کامل آن صبر کنید.

9. ترموستات را تنظیم کنید

کاتلین راجرز، رییس شبکه روز زمین  Earth Day Network و گروه درجه دو، می‌گوید: «با بالا و  پایین بردن تنها دو درجه ترموستات می‌توانید مقدار زیادی از پول و انرژی‌تان را ذخیره کنید.» او بیان می‌کند که ترموستات روی درجه 68 در زمستان و 72 در تابستان تنظیم می‌شود. برای شب‌های زمستان، او را به 65 درجه کاهش دهید و اگر امکان داشت از پنکه با انرژی موثر به جای تهویه هوا در طول تابستان استفاده کنید.

 

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه