رفتارهای غیر عادی نوزادان

ایسنا: یک روانپزشک توجه خانواده‌ها به رفتارها و حرکات نوزادان در دوران ابتدایی زندگی را بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: با تشخیص بسیاری از بیماری‌ها در روزهای ابتدایی می‌توان به درمان‌های قطعی و یا درمان حداکثری در آن زمینه دست یافت. به بیماری اوتیسم که یکی از بیماری‌های شدید تکاملی در دوران نوزادی است، اشاره کرد و افزود: این بیماری به صورت حرکات غیرعادی در سنین ابتدایی زندگی نوزادان ظاهر می‌شود که با وجود عدم تشخیص آن توسط والدین تا حدودی قابل درک است.

رفتارهاي غير‌عادي نوزادان را جدي بگيريد

وی عدم عکس‌العمل کودکان نسبت به در آغوش گرفتن را یکی از این حالات نام برد و اظهار داشت: این بیماری باعث اختلال در تعاملات و ارتباطات اجتماعی و همچنین نوعی رفتار با تکراری محدود و تاخیر شناختی است که علیرغم ویژگی‌های آن تا 3 سالگی قابل تشخیص نمی‌باشد.

این روانپزشک، رفتارهای بسیار منفعل و یا برعکس رفتارهای بسیار بی‌قرار و ناآرام را از دیگر رفتارهای این کودکان نام برد و خاطر‌نشان کرد: این کودکان قادر به برقراری ارتباط چشمی با دیگران نیستند، به احساسات دیگران اهمیتی نمی‌دهند و آنها را درک نمی‌کنند و تکلم آنها گاهی آن قدر محدود می‌شود که شبیه افراد فاقد قدرت تکلم به نظر می‌آیند.

وی همچنین افزود: این کودکان نسبت به نور، صدا، جمعیت، رفت وآمد حساسیت دارند و گاهی ممکن است در شرایط پر سر و صدا و شلوغ واکنش‌های نامتعارف از خود نشان دهند.

ممتازی یادآور شد: ابتلای مادر به بیماری‌های ویروسی مانند سرخچه و یا عفونت‌های قارچی با تاثیر بر سیستم عصبی جنین می‌تواند زمینه بروز اوتیسم را فراهم آورد.

وی با اشاره به توانایی هوشی قابل توجه این کودکان افزود: این کودکان با ظاهری کاملا طبیعی، ممکن است در انجام برخی از امور مانند نقاشی و یا ریاضی استعداد قابل توجهی داشته باشند.

ممتازی روان‌درمانی، کار با خانواده‌ها و دارو ‌درمانی را مهم‌ترین راه‌های درمان این بیماری عنوان کرد و گفت: برخلاف تصوری که در گذشته در خصوص عدم درمان این بیماری وجود داشت، توصیه می‌شود خانواده‌ها به محض مشاهده چنین علائمی سریعا به یک روانپزشک مراجعه کنند تا با شروع دوره‌های درمانی، شانس بهبود در کودک افزایش یابد.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه