يک روانپزشک توجه خانواده ها به رفتارها و حرکات نوزادان در دوران ابتدايي زندگي را بسيار مهم و حياتي دانست و گفت: با تشخيص بسياري از بيماري ها در روزهاي ابتدايي مي توان

يک روانپزشک توجه خانواده ها به رفتارها و حرکات نوزادان در دوران ابتدايي زندگي را بسيار مهم و حياتي دانست و گفت: با تشخيص بسياري از بيماري ها در روزهاي ابتدايي مي توان به درمان هاي قطعي و يا درمان حداکثري در آن زمينه دست يافت.
دکتر سعيد ممتازي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه زنجان، به بيماري اوتيسم که يکي از بيماري هاي شديد تکاملي در دوران نوزادي است، اشاره کرد و افزود: اين بيماري به صورت حرکات غيرعادي در سنين ابتدايي زندگي نوزادان ظاهر مي شود که با وجود عدم تشخيص آن توسط والدين تا حدودي قابل درک است.
وي عدم عکس العمل کودکان نسبت به در آغوش گرفتن را يکي از اين حالات نام برد و اظهار داشت: اين بيماري باعث اختلال در تعاملات و ارتباطات اجتماعي و همچنين نوعي رفتار با تکراري محدود و تاخير شناختي است که عليرغم ويژگي هاي آن تا 3 سالگي قابل تشخيص نمي باشد.
اين روانپزشک، رفتارهاي بسيار منفعل و يا برعکس رفتارهاي بسيار بي قرار و ناآرام را از ديگر رفتارهاي اين کودکان نام برد و خاطر نشان كرد: اين کودکان قادر به برقراري ارتباط چشمي با ديگران نيستند، به احساسات ديگران اهميتي نمي دهند و آنها را درک نمي کنند و تکلم آنها گاهي آن قدر محدود مي شود که شبيه افراد فاقد قدرت تکلم به نظر مي آيند.
وي همچنين افزود: اين کودکان نسبت به نور، صدا، جمعيت، رفت وآمد حساسيت دارند و گاهي ممکن است در شرايط پر سر و صدا و شلوغ واکنش هاي نامتعارف از خود نشان دهند.
ممتازي يادآور شد: ابتلاي مادر به بيماري هاي ويروسي مانند سرخچه و يا عفونت هاي قارچي با تاثير بر سيستم عصبي جنين مي تواند زمينه بروز اوتيسم را فراهم آورد.
وي با اشاره به توانايي هوشي قابل توجه اين کودکان افزود: اين کودکان با ظاهري کاملا طبيعي، ممکن است در انجام برخي از امور مانند نقاشي و يا رياضي استعداد قابل توجهي داشته باشند.
ممتازي روان درماني، کار با خانواده ها و دارو درماني را مهم ترين راه هاي درمان اين بيماري عنوان کرد و گفت: برخلاف تصوري که در گذشته در خصوص عدم درمان اين بيماري وجود داشت، توصيه مي شود خانواده ها به محض مشاهده چنين علائمي سريعا به يک روانپزشک مراجعه کنند تا با شروع دوره هاي درماني، شانس بهبود در کودک افزايش يابد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه