روزهای اول تولد فرزندم، شیرم آن قدر کم بود که هر بار حدود یک ساعت، می مکید و بعد از پانزده دقیقه دوباره گرسنه می شد. و من هنگام شیر دادن، سختی زیادی می کشیدم.

برای زیاد شدن شیر، خوردن مایعات، شیر، چای، هندوانه، سوپ و… بسیار بسیار اهمیت دارد.

روزهای اول تولد فرزندم، شیرم آن قدر کم بود که هر بار حدود یک ساعت، می مکید و بعد از پانزده دقیقه دوباره گرسنه می شد. و من هنگام شیر دادن، سختی زیادی می کشیدم. انگار یک سری رگ ها را از پشت بدنم می کشیدند و می خواستند بیرون بکشند. متوجه شدم این حالت، به جهت کم بودن شیر است و اگر بتوانم خوراکی هایی بخورم که شیر را زیاد می کنند، این احساس دردناک و طاقت فرسا برطرف خواهد شد.

این بود که پیگیرانه، به دنبال تمام خوراکی ها و عواملی گشتم که شیر را افزایش می دهند. اما چند نکته ی مهم را در این میان فهمیدم که به نظرم برای ازدیاد شیر خیلی مهم هستند.
۱- برای زیاد شدن شیر، خوردن مایعات، شیر، چای، هندوانه، سوپ و… بسیار بسیار اهمیت دارد. سعی کنید مایعات زیادی در طول روز مصرف کنید. مثلا دو سه لیوان شیر، یکی دو لیوان شربت و… به قدر هشت تا ده لیوان مایعات در روز.
۲- تا آنجا که تحقیق کردم، خوردن خوراکی های چرب و موادی که دارای چربی بالا هستند، در ازدیاد شیر و چرب شدن و غلیظ شدن آن تاثیر زیادی دارند.
۳- در افراد مختلف، عامل زیاد شدن شیر متفاوت است. شاید برای یک نفر خوردن شیر افزا مفید باشد، اما مادر دیگری با خوردن آب کله پاچه شیرش زیاد شود. باید دقت کنید ببینید عامل ازدیاد شیر شما چه چیزی است. همان را بیشتر تقویت کنید.
- فندق در زیاد شدن شیر سهم زیادی دارد. مخصوصا که شیر مادر را چرب می کند و شیرخوار زودتر احساس سیری می کند.
- کله پاچه، مخصوصا آب کله پاچه برای کسانی که از خود کله پاچه بدشان می آید به شدت قابل توصیه است. آب کله پاچه چرب است و خوردن روزی یک لیوان از آن، در زیاد شدن شیر تاثیر زیادی خواهد داشت.
- شیر افزا؛ محلول گیاهی که در داروخانه ها یافت می شود.
- شربت سرکه شیره؛ شاید طعم آن را زیاد نپسندید، اما این شربت بسیار مقوی بوده و در زیاد شدن شیر، تاثیر بسزایی دارد. می توانید آن را از عطاری ها خریداری کنید.
- خوردن عسل، خرما، گردو و بادام خام
- گوشت، مرغ، برنج، ماکارونی و سیب زمینی
- رازیانه، سیاه دانه و دم کرده ی گل بابونه، هر کدام به طور جداگانه
- و یک عامل بسیار مهم «خواب» است. روزهای اول تولد فرزند، خواب مادر بسیار کم و منقطع است. همین مساله سبب می شود شیر کمی تولید شود. در حالیکه اگر اطرافیان، پدر و مادربزرگ و… بچه را نگه دارند تا مادر بتواند سه چهار ساعت، بی دغدغه و با آرامش بخوابد، شیر به طور چشمگیری افزایش می یابد. مادران جوان دقت کنید که از خواب کافی غافل نشوید.
برای نگه داری فرزند توسط پدر یا دیگران هم می توانید مقداری از شیر خود را بدوشید و در یخچال بگذارید تا در زمان خواب شما، بتوانند از آن برای سیر کردن نوزاد استفاده کنند.

 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه