راهکارهایی برای مقابله خشم کودک

راهکارهایی برای مقابله خشم کودک
آرامش را به کودکتان بازگردانید

حالت تهاجم و خشونت به‌طور طبیعی در كودكان وجود دارد و كودكان این حس را كه در وجودشان است نمی‌توانند نادیده بگیرند و از طرفی تكرار آن در مهدكودک امكان‌پذیر نیست

.

راهکارهایی برای مقابله خشم کودک - تصویر 1

 

به نظر می‌رسد شیوه‌های رفتار ما مربیان و پدر و مادر موجب ایجاد خشونت در كودكان می‌شود. معمولاً كودكان در كلاس‌‌هایی كه كنترل و مقررات شدید برای كودک به كار گرفته می‌شود حالت تهاجم پیدا می‌كنند.

 

در چنین شرایطی عده‌ای از كودكان گوشه‌گیر خواهند شد چون تحمل امر و نهی را ندارند. این‌ها كودكانی هستند كه بودن و نبودنشان در كلاس فرقی ندارد. بعضی از كودكان راه دیگری را انتخاب می‌كنند و به دفاع از مربی كودكان دیگر را ساكت می‌كنند و با گفتن جملاتی از قبیل خانم مربی سرش درد می‌كند یا خانم مربی دلم برای شما تنگ شده شروع می‌كنند از مربی تعریف كردن چون توان مقابله با آن را ندارن�� .پیامد ظاهری این مسئله مؤدب شدن بچه‌هاست كه امری پسندیده است اما به چه قیمتی؟

 

گروهی از كودكان كه نه گوشه‌گیری را دوست دارند و نه تملق‌گویی را می‌پسندند رفتارهای خشن خود را به شیوه‌های مختلف نشان می‌دهند.  این دسته از كودكان مبارزه را ادامه می‌دهند. بعضی نقاشی دوستشان را پاره یا خراب می‌كنند، گچ دیوار را می‌كنند یا دیوار را خط‌خطی می‌كنند یا موقع قصه خواندن آرام و قرار ندارند.


بعضی از كودكان خود را گاز می‌گیرند یا موهای خود را می‌كنند. همه این رفتارها نمونه‌هایی از خشم پنهانی كودكان در برابر رفتارهای سختگیرانه و كنترلی ما مربیان است.

 

به عبارتی ما مربیان عامل همه این خشونت‌ها و رفتارهای تهاجمی كودكان هستیم. در چنین كلاسی كودكان روزهای بسیار سختی را می‌گذرانند و زمانی كه وارد مهدكودک می‌شوند گریه را شروع می‌كنند و تمایل رفتن به كلاس را ندارند. خود مربی نیز از كنترل زیاد احساس خستگی می‌كند و نمی‌داند كه چرا كودكان این همه رفتارهای خشن نشان می‌دهند، غافل از این‌كه اشكال اصلی در رفتار خود اوست.

 

عده‌ای از مربیان نیز به خشونت كودكان دامن می‌زنند. این گروه با رفتارهای بی‌ثبات خود حس تهاجم كودكان را بیشتر تقویت می‌كنند. كودكان موضوع بی‌ثباتی رأی و نظر مربی را خوب می‌فهمند و می‌دانند كه نظر مربی تغییر می‌كند، به همین دلیل نیز سعی می‌كنند نظر مربی را نسبت به كاری كه دوست دارند تغییر دهند.

 

ما با یک تلاش پی در پی و مداوم می‌توانیم آنچه را كه موجب خشونت كودک شده است بفهمیم و درک كنیم. شاید بسیاری از رفتارهای خشونت‌آمیز كودک مربوط به دوران رشد او است كه این مسئله با مراقبت و تدبیر مربی توانا و صبور با گذشت زمان حل می‌شود و شاید پدر و مادر كودک احتیاج به راهنمایی دارد كه چطور به كودک خود كمک كند تا آرامش بیشتری داشته باشد. شاید لازم باشد كه برنامه مهدكودک تغییر كند تا كودک كمتر احساس خستگی كند. وقتی متوجه شدیم كه علت عصبانیت كودک چیست به راحتی می‌توان آن را برطرف كرد.

 

به نظر می‌رسد حل اساسی این مشكل نیازمند یک برنامه درازمدت است. تصور كنید  یک صبح معمولی است و مربی توانا، آرام و صبور ایستاده و در انتظار آمدن كودكان به مهدكودک است. كودكان با مقادیر متفاوتی از احساس خشونت به كلاس می‌آیند و می‌خواهند در آن روز مقداری از حس تهاجم خود را بیرون بریزند. البته كودكان حق دارند این احساسات را به شیوه درست بروز دهند. سؤال این است كه در چنین شرایطی مربی چه كار می‌تواند بكند؟ فعالیت‌های زیادی است كه می‌تواند تاثیرگذار باشد و رفتارهای غیرقابل‌ قبول كودک را به رفتارهای قابل قبول تبدیل كند، اما باید وقت زیادی برای انجام این كارها در نظر گرفت.

 

شیوه‌ها و فعالیت‌های مختلفی را می‌توان انجام داد اما باید توجه داشت كه پریدن بچه‌ها روی تشک‌های فنری یكی از این اقدامات است. پریدن و انداختن توپ داخل تور بسكتبال كه می‌تواند در كلاس نصب شود یكی دیگر از اقدامات است. تاب خوردن به خاطر حركت‌های متناوب آن و جدا شدن كودک از دیگر دوستانش بسیار مؤثر است. این فعالیت به آرام‌شدن كودک كمک می‌كند و می‌تواند آغاز دوستی و ارتباط نزدیک مربی با كودک باشد .اگر فعالیتی احتیاج به حركت شدید دست داشته باشد و خود مربی این كار را انجام دهد، كودک با علاقه بیشتری آن را انجام خواهد داد مانند پرتاب كردن توپ.

 

همچنین مربیان می‌توانند تعدادی عروسک‌های پلاستیكی، بادی و پارچه‌ای تهیه كنند و در اختیار كودكان قرار دهند و آن‌ها می‌توانند هیجان‌های خود را روی این عروسک‌ها پیاده كنند. وسایلی مثل اره، چكش و سنباده برای كودكان بسیار جالب است. بچه‌ها با آن‌ها می‌توانند میخ‌های جعبه را محكم كنند، كارتن تخم‌مرغ را اره كنند یا حتی جعبه‌ها را خرد كنند.

 

گل بازی كه مقدار زیاد آن برای رهاكردن حس خشونت كودكان وسیله بسیار خوبی است و همین‌طور خمیر آرد، خمیر مجسمه‌سازی و تشویق بچه‌ها به بازی با آ‌ن‌ها نیز مؤثر است .اما نقاشی با انگشت و درست كردن لكه‌های رنگی برای كودكان عصبی و خشن بسیار جالب است. مقدار زیادی كاغذ تهیه كنید،در اختیار بچه‌ها قرار دهید و به آن‌ها فرصت بدهید تا هر كاری را كه دوست دارند با آن‌ها انجام دهند و حتی آن‌ها را پاره یا مچاله كنند زیرا این كار به آن‌ها حس آرامش و راحتی می‌دهد.

 

فریاد كشیدن و سر و صدا كردن و رها كردن صدا نیز به آن‌ها آرامش خواهد داد و كوبیدن روی سطل یا كاسه برای كودكی كه از آن لذت می‌برد بسیار خوب است و به عبارتی مربی باید آگاهانه لحظه‌هایی را فراهم كند تا كودكان بتوانند سر و صدا به راه بیندازند و با این كار آرامش به دست بیاورند. آب بازی برای كودكان غیرقابل كنترل بسیار آرامش‌دهنده است و آن‌ها از این بازی لذت خواهند برد و به آرامش خواهند رسید .آب و خاک در اختیار كودكان قرار دهید تا گل درست كنند یا اسباب‌بازی‌های خود را تمیز كنند.

 

 همچنین می‌توان عروسک‌های كوچكی را در اختیارشان گذاشت و اجازه داد به هر شكلی كه دوست دارند آن‌ها را تنبیه یا مجازات كنند. اگر دیده باشیم كه كودک چگونه عروسكی را بچه خود می‌داند متوجه تأثیر بازی در كاهش خشونت كودک خواهیم شد.

خشم
خشونت
کودک
مدرسه
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه