حلقه های درخت از چه درست می شود؟. چنان چه ساقه درختی را که بیشتر از یکسال عمر دارد ببرید و به مقطع آن نگاه کنید، حلقه هایی نوار مانند به شکل روشن و تیره که بطور متناوب در مقطع بریده شده درخت نمایان است، مشاهده می شود. وقتی یک درخت رشد می کند و بزرگ می شود لایه های جدیدتری از جنس چوب در زیر پوست درخت ساخته می شود. هرسال که میگذرد یک لایه یه لایه های درخت افزوده می شود. وقتی یک درخت را می بریم حلقه هایی را می بینیم که داخل یکدیگر قرار گرفته اند. تعداد این حلقه ها سن درخت را نشان می دهد . اما ...

حلقه های درخت از چه درست می شود؟

حلقه های درخت از چه درست می شود؟

چنان چه ساقه درختی را که بیشتر از یکسال عمر دارد ببرید و به مقطع آن نگاه کنید، حلقه هایی نوار مانند به شکل روشن و تیره که بطور متناوب در مقطع بریده شده درخت نمایان است، مشاهده می شود.

 وقتی یک درخت رشد می کند و بزرگ می شود لایه های جدیدتری از جنس چوب در زیر پوست درخت ساخته می شود.

 هرسال که میگذرد یک لایه یه لایه های درخت افزوده می شود. وقتی یک درخت را می بریم حلقه هایی را می بینیم که داخل یکدیگر قرار گرفته اند. تعداد این حلقه ها سن درخت را نشان می دهد .اما بچه های عزیز همانطور که می دانید این کار درستی نیست که برای تعیین سن درخت، آن را قطع کنیم پس می شود گفت که ما می توانیم از روی قطر و ارتفاع درخت حدس بزنیم که سن درخت چقدر است.

 هر چقدر پهنا و بلندی یک درخت بیشتر باشد عمرش نیز بیشتر است. سن بعضی از درختان به صد سال نیز می رسد. درخت هرچه ستبرتر و بلندتر باشد، سن بیشتری دارد.

با افزایش سن درختان، لایه های دیگری در زیر پوستش درست می شود. رنگ لایه ایی که در زمستان به وجود می آید با لایه ای که در تابستان به وجود می آید متفاوت است. این اختلاف رنگ لایه ها به ما کمک می کند تا سن درخت را تعیین کنیم، هنگامی که درختی را می بریم در سطح بریدگی حلقه هایی می بینیم که درون همدیگر قرار دارند.

 اگر درختی 20 حلقه در مقطع خود داشته باشد، می شود بگوییم که تقریباً بیست ساله است و درختی که 60 حلقه دارد تقریباً شصت ساله است. این روش ساده ترین روش تعیین سال درختان است، اما در این روش برای شمارش حلقه ها باید درخت را قطع کنیم.

بلند ترین درخت ها کدامند؟

 درختان مانند دیگر گیاهان دارای ریشه و ساقه و برگ و تخمند و سبز می باشند و تقریباً قدیمی ترین گیاهان درخت ها هستند.

در منطقه شمال غربی اتازولی درختان عظیمی بنام (ساکوئیا) وجود دارند که عمر آنان بیش از چهار هزار سال است . یعنی پیش از  چهار هزار سال است . یعنی پیش از «که کریستف کلمب آمریکا را کشف کند درختان کهن سالی در آن جا بوده اند. ضمناً درختان از همه گیاهان سبز بزرگترند.

 بلندترین درختانی که روی زمین وجود دارند، درختان عظیم کالیفرنیا می باشند که آن هار «ردوود» می نامند که بلندترین آن ها 364 پا ارتفاع دارد.

 برخی دانشمندان معتقدند که درختان « آکالیپتوس» در استرالیا زمانی که بلندی درختان «ردوود» کالیفرنیا می رسیده اند، اما امروزه «آکالیپتوس» ها تقربیاً پنجاه فوت از «ردوود» ها کوتاه ترند.

دو نوع درخت دیگر هم وجود دارند که تقربیاً به بلندی «ردوود»ها می رسند و یکی از آن ها عبارت است از درختی معروف به سرو «دوگلاس» و دیگری معروف به «ساکوئیا» که ارتفاع بعضی از آنان تا سیصد پا رسیده است.

ریشه درخت هم آب و مواد معدنی لازم را به درخت می رساند و هم آن را سر پا نگه می دارد و هر چه درخت ها بزرگتر و قوی شوند . ریشه های آن ها هم به همان نسبت بزرگ و بزرگ تر می شود. آیا شما می دانید که ریشه درخت ها بقدر دایره وسعت شاخه های آن در زیر زمین گسترده است؟

درخت ها هم مانند دیگر موجودات زنده برای رشد و تکامل خود به مواد غذایی نیاز دارند. درخت مواد معدنی و آب را از خاک می گیرد و گاز کربنیک را از هوا.

 رنگ سبز برگ ها، انرژی را از نور خورشید می گیرند، با آن مواد قندی و نشاسته و سلولز درست می کنند. بنابراین، درخت برای بقای خود به فعل و انفعالات شیمیایی دست می زند .

 حلقه های درخت از چه درست می شود؟ - تصویر 2

 koodak@tebyan.com

تهیه کننده: علیرضا نوابی

تنظیم: فهیمه امرالله

 شبکه کودک و نوجوان تبیان 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه