حاجی فیروز از کجا اومده

 

به گزارش سرویس کودک جام نیوز، حاجی فیروز کیست ؟
نوروز یکی از زیباترین جشن های دنیا است. یکی از نشانه های نوروز، حاجی فیروز است. حاجی فیروز مردی است که لباس های قرمزرنگ به تن می کند، در خیابان ها می چرخد و می خواند و می رقصد. او در شب عید یک دایره زنگی به دست می گیرد و همراه با یک یا دو تن دیگر در همه جا می گردد و شادی و نشاط می پراکند.


گفته می شود که او و همراهانش نمادی از یک سنت کهن در آذربایجان هستند. این سنت «قیشدان چیخدیم» (از زمستان خارج شدم) نام داشت و براساس آن حاجی فیروز در خیابان ها آواز می خواند تا به همه خبر دهد که بهار آمده است و زمستان به پایان رسیده است. در مقابل این همه شادی و نشاط که حاجی فیروز برای مردم به ارمغان می آورد، آن ها نیز پول و شیرینی و هدایای دیگر به او می دادند. تاریخچه ظهور حاجی فیروز به درستی معلوم نیست اما در تمام متونی که به آیین های نوروزی در جای جای ایران در طول تاریخ اشاره کرده اند از حاجی فیروز و عمو نوروز نیز ذکری به میان رفته است. در تمام مناطقی نیز که زمانی تحت سلطه ایران بوده اند حاجی فیروز چهره آشنایی است.

 

حاجی فیروز از کجا اومده - تصویر 1

 


حاجی فیروز و عمو نوروز شخصیت های نوروز می باشند. حاجی فیروز پرچمدار سنت از راه رسیدن بهار است. او صورت خود را سیاه می کند و لباس قرمز برتن دارد. می خرامد و روح شادی و نشاط را در تمام نقاط شهر و روستا می پراکند. عمو نوروز، پیرمردی است که لباس سنتی ایرانیان قدیم را دربردارد و نمادی از سال جدید است. عمونوروز به کودکان هدیه می دهد و با دادن پول، شیرینی و تخم مرغ رنگی دل آن ها را شاد می کند.

با توجه به این که در فرهنگ ایرانیان سیاهی نماد سردی و شب های بلند زمستان است؛ بنابراین چهره حاجی فیروز سیاهی و سردی از زمستان را تداعی می کند.


لباس های سرخ رنگش هم نمادی از بهار که بر پیکره این سرما می نشیند و حرکات و آواز خوانی اش نیز نشانگر شادی آمدن بهار است.
برخی محققان در مورد رنگ صورت و رنگ لباس حاجی فیروز بر این باورند که این انتخاب خود نمادی از دگرگونی و تحول در جهان هستی است و سرخی شکوفه های بهاری بعد از سرما و سیاهی زمستان الهام برای لباس حاجی فیروز و رنگ صورت او است.
گویا در قدیم الایام این کار برعهده غلامان سیاه بوده که به علت طرز تلفظ ناقص و نامأنوس بودن واژه ها و طبع شادی طلبشان مردم را به خنده و شادی وامی داشتند و این مهم می تواند دلیلی باشد برای سیاهی رنگ چهره حاجی فیروز.

 

گروه کودک جام نیوز/ 2006

 

«برای مشاهده  جدیدترین اخبار جذاب و خواندنی کلیک کنید»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه