نی نی بان: با آموزش روش‌های درست غذا خوردن و ورزش کردن، کودک خود را از نگرانی‌های اضافه وزن و مشکلات جدی سلامت که ممکن است در آینده با آن مواجه شود، برهانید. طبق آمار موسسه رابرت وود جانسون، اکنون یک سوم کودکان که شامل 24% از کودکان 2 تا 4 ساله است، اضافه وزن دارند یا چاق هستند. کارشناسان می‌گویند در سنی که سیب‌زمینی سرخ‌کرده رایج‌ترین سبزیجاتی است که توسط آن‌ها مصرف می‌شود، زمینه برای بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر مشکلات جدی سلامتی آماده می‌شود. ناامیدکننده است که بسیاری از عوامل موجود ...

نی نی بان: با آموزش روش‌های درست غذا خوردن و ورزش کردن، کودک خود را از نگرانی‌های اضافه وزن و مشکلات جدی سلامت که ممکن است در آینده با آن مواجه شود، برهانید. طبق آمار موسسه رابرت وود جانسون، اکنون یک سوم کودکان که شامل 24% از کودکان 2 تا 4 ساله است، اضافه وزن دارند یا چاق هستند. کارشناسان می‌گویند در سنی که سیب‌زمینی سرخ‌کرده رایج‌ترین سبزیجاتی است که توسط آن‌ها مصرف می‌شود، زمینه برای بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر مشکلات جدی سلامتی آماده می‌شود. ناامیدکننده است که بسیاری از عوامل موجود به افزایش مرض چاقی کمک می‌کند، از رستوران‌های بزرگ گرفته تا کمبود کلاس‌های ورزشی که به نظر می‌رسد از کنترل ما خارج است. خوشبختانه کارشناسان راه‌های ساده‌ای پیدا کرده‌اند که از اضافه وزن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 

توصیه های تغذیه ای و پرورش کودک سالم - قسمت دوم - تصویر 1

 

1. سریع غذا نخورید

 

خانواده‌ها اغلب سعی می‌کنند تا گریه کودکان‌شان را با یک بطری شیرخشک یا شیر مادر آرام کنند، حتی اگر دلیل گریه آن‌ها احتیاج به آغوش یا چرت زدن باشد. زیاد غذا دادن به کودکی که واقعا گرسنه نیست باعث می‌شود که یکی از مهم‌ترین مکانیزم‌های کنترل وزن او مسلط‌تر شود. دکتر هاسیک می‌گوید: «اگر درست عمل نکنیم، به او می‌آموزیم که خوردن هر مشکلی را حل می‌کند. اگر کودک‌تان یک اسنک خواست، حواس او را با چیز دیگری پرت کنید تا گرسنگی‌اش تا زمان غذای اصلی از بین برود.» در واقع، این راه به او یاد می‌دهد تا اشتیاق‌اش را کنترل کند که در دراز مدت نیز برای او مفید خواهد بود. دو مطالعه اخیر در طب پزشکی اطفال و نوجوانان نشان می‌دهد کودکان پیش‌دبستانی که برای گرفتن شکلات یا خوراکی‌های دیگر نمی‌توانند چند دقیقه صبر کنند، احتمال اضافه وزن‌شان تا قبل از نوجوانی زیاد است.

 

2. غذای سالم بخورید

 

یک رژیم غذایی سالم شامل غذاهای حداقل فرآوری‌شده مانند پاستا سبوس‌دار، نان و غلات، سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات است. کارشناسان این غذاها را «شاخص قندخون کم» می‌نامند زیرا آن‌ها فیبر بیشتری از دیگر کربوهیدرات‌ها دارند، در بدن با سرعت کمتری دگرگون می‌شوند، سطح قند خون را ثابت نگه می‌دارند و به کودکان احساس خوشنودی بیشتری می‌دهند. ممکن است بعضی از کودکان در ابتدا آن‌ها را رد کنند، بنابراین با پاستا سبوس‌دار و نان گندم «سبک‌تر» شروع کنید.

 

3. خواب را در اولویت قرار دهید

 

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که به اندازه کافی نمی‌خوابند، احتمال افزایش وزن‌شان بیشتر است، زیرا خواب تنظیم‌کننده هورمون‌هایی است که اشتها را کنترل می‌کنند. جودیت اونز، دانشیار متخصص اطفال در دانشگاه براون، می‌گوید: «کودکان خسته فعالیت کمتری دارند و این احتمال چاقی را افزایش می‌دهد.» کودکانی که به اندازه کافی نمی‌خوابند، بیشتر بهانه‌گیری می‌کنند و خانواده‌ها برای آرام کردن‌شان به آن‌ها غذای بیشتری می‌دهند. نوزادان روزانه به 15 ساعت خواب در 6 ماه اول و 14 ساعت خواب از ماه 6 تا 12 احتیاج دارند. کودکان در سن 1 تا 3 سالگی به 10 تا 13 ساعت و در سن 4 تا 9 سالگی به 10 تا 12 ساعت خواب احتیاج دارند.

 

4. کودکان‌تان را از ناخنک زدن به غذا منع کنید

 

مشکلات چاقی برای بسیاری از کودکان از ناخنک زدن آن‌ها شروع می‌شود. خانواده‌ها معمولا با این توجیه که «این تنها غذایی است که کودک می‌خورد» غذاهای ناسالم می‌خورند یا از معرفی غذاهای جدید به کودک‌شان خودداری می‌کنند. شما باید مسئولیت انتخاب غذا را به عهده بگیرید زیرا در اینجا سلامت او است که اهمیت دارد. برای مثال به جای درست کردن ناگت مرغ، به او تکه‌های کوچک مرغ کبابی دهید. دکتر هاسینک می‌گوید: «اگر کودک شما غذایی را رد کرد نگران نشوید، او دیر یا زود گشنه خواهد شد و خودش را با انتخاب جدید وفق خواهد داد.»

 

5. تلویزیون را از اتاق کودک‌تان خارج کنید

 

طبق نظر بنیاد خانواده کایسر، بسیاری از خانواده‌ها کودکان‌شان را تنها با تلویزیون سرگرم می‌کنند و یک سوم کودکان 6 ساله یا زیر آن در اتاق‌شان تلویزیون دارند. کودکانی که روزانه 4 ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند، وزن‌شان بیشتر از آن‌هایی است که 2 ساعت یا کمتر این کار را انجام می‌دهند. اگر کودک‌تان با بردن تلویزیون از اتاق‌اش ناراحت شد، به جای آن یک سیستم صوتی بگذارید تا بتواند با آن برقصد و سرگرم شود.

 

6. با خانواده غذا بخورید

 

کودکانی که با خانواده خود غذا می‌خورند، به غذاهای مغذی تمایل بیشتری دارند و احتمال اضافه وزن‌شان کمتر است. با داشتن کار زیاد و نگهداری از کودکان، غیر ممکن است که بتوانید همیشه با هم غذا بخورید، بنابراین با هفته‌ای یک بار در شرایطی آرام و بدون تلویزیون شروع کنید و برای همه غذایی یکسان سرو کنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه