نی نی بان: آلن گرین، پزشک متخصص اطفال و مولف شش کتاب خانواده می‌گوید: «این موضوع طبیعی است که کودک تمایل داشته باشد ساعاتی در اتاق‌اش تنها بماند، اما نگران‌کننده نیز می‌تواند باشد و بستگی به فعالیتی دارد که کودک در حال انجام آن است». او ممکن است به سادگی در جستجوی زمانی برای بازی یا خواندن کتابی باشد. گرین معتقد است: «کودک در این سن و با توجه به روزهای پرمشغله‌اش، احتیاج به خلوتی برای خود دارد. در این حالت وقتی کودک شما به تنهایی در فعالیت مورد علاقه خود غوطه‌ور شده، زمان برای او به قدری ...

نی نی بان: آلن گرین، پزشک متخصص اطفال و مولف شش کتاب خانواده می‌گوید: «این موضوع طبیعی است که کودک تمایل داشته باشد ساعاتی در اتاق‌اش تنها بماند، اما نگران‌کننده نیز می‌تواند باشد و بستگی به فعالیتی دارد که کودک در حال انجام آن است».

او ممکن است به سادگی در جستجوی زمانی برای بازی یا خواندن کتابی باشد. گرین معتقد است: «کودک در این سن و با توجه به روزهای پرمشغله‌اش، احتیاج به خلوتی برای خود دارد. در این حالت وقتی کودک شما به تنهایی در فعالیت مورد علاقه خود غوطه‌ور شده، زمان برای او به قدری سریع می‌گذرد که حتی متوجه آن نیز نمی‌شود.»

اگر کودک شما از ساعاتی که در اتاق خود سپری می‌کند لذت می‌برد، اگر او حداقل یک ساعت در روز را به فعالیت فیزیکی اختصاص می‌دهد یا اگر ارتباط کافی با خانواده و دوستان خود دارد، در این صورت احتیاجی به تغییر شرایط نیست. هر کودکی خلق و خوی خاص خود را دارد و طبیعی است که تعدادی از آن‌ها خلوت بیشتری را برای خود بخواهند.

توجه: پیشنهاد نمی‌شود کودکان ساعات متوالی را به تنهایی در اتاق خود به تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر بگذرانند. در حقیقت بیشتر کارشناسان با این نظر موافق‌اند که کودکان باید تنها در حضور خانواده و با نظارت آن‌ها به انجام چنین فعالیت‌هایی بپردازند.

نکته مهم: اگر کودک شما طی ساعات تنهایی مشغول کاری نیست- به عنوان مثال بدون انجام فعالیتی تنها نشسته یا دراز کشیده- چنین رفتاری می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

درحالی که تا به امروز افسردگی بالینی را تنها به بزرگسالان نسبت می‌دادند، امروزه کارشناسان به این نتیجه رسیدند که کودکان نیز می‌توانند به آن مبتلا شوند. طی گزارشی از مرکز بهداشت روان آمریکا (انجمن بهداشت روان ملی سابق) مشخص شده که از هر 33 کودک، 1 نفر مبتلا به افسردگی است.

کودکان افسرده بی‌تفاوت و گوشه‌گیر می‌شوند، دیگر از فعالیت‌هایی که در گذشته برای آن‌ها جالب بوده است، لذت نمی‌برند. گرین می گوید: «این ناتوانی در لذت بردن و دریافت احساس خوشایند (فقدان احساس لذت) نشانه‌ای کلیدی از افسردگی است که گاهی در علائم فیزیکی چون سردرد و دل درد نیز ظاهر می‌شود.»

اگر احتمال می‌دهید کودک شما افسرده است، بسیار مهم است که مورد ارزیابی سلامت روان حرفه‌ای قرار گیرد. افسردگی قابل درمان است اما از آن‌جایی که نمونه‌‌هایی با موقعیت‌های گوناگون وجود دارد، بهتر است هرچه زودتر مورد درمان قرار گیرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه