رییس اداره بهزیستی مراغه گفت: تربیت صحیح و انسان محور کودکان در خانواده ها، عامل پیشگیری از اعتیاد در جامعه است.

تربیت صحیح کودک عامل پیشگیری از اعتیاد

 رییس اداره بهزیستی مراغه گفت: تربیت صحیح و انسان محور کودکان در خانواده ها، عامل پیشگیری از اعتیاد در جامعه است.

 ˈناصر کهتریˈ در همایش پیشگیری اولیه از اعتیاد در تالار شهید بهشتی افزود: توجه به اصول و مبانی تربیتی در خانواده ها، از عوامل پیشگیری از معضلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه بوده و خانواده ها باید به این مسایل توجه کنند.

وی یادآوری کرد: پیشگیری از معضل اعتیاد در جامعه بویژه در بین نسل جوان، نیازمند آگاه سازی، ریشه یابی و فرهنگ سازی است.

کهتری ادامه داد: با توجه به ضرورت فرهنگ سازی و آگاه سازی نسل جوان، دوره های آموزشی و مشاوره ای از سوی اداره بهزیستی در مدارس ، دانشگاه ها و سازمان ها برگزار می شود.

وی اضافه کرد: برگزاری این دوره و همایش ها موجب فرهنگ سازی و آگاه سازی خانواده ها با محورهای تربیتی و مشاوره ای در مقابله با معضل خانمان سوز اعتیاد می شود.

معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش مراغه نیز گفت: با توجه به تاکید بزرگان دینی و علما در خصوص آغاز تربیت دانش آموزان در خانواده به عنوان نقطه اول حضور در اجتماع، خانواده ها باید در این زمینه تلاش بیشتری کنند.

ˈسعید خلیلیˈ افزود: اگر پایه های تربیتی و فرهنگی خانواده محکم و استوارتر باشد تربیت فرزندان نیز صحیح تر خواهد شد.

وی ادامه داد: خانواده به عنوان نهاد اصلی جامعه، در وضعیت کنونی در معرض خطرات اجتماعی و فرهنگی بس��اری قرار گرفته و سست شدن بنیان های خانواده و زندگی های مجردی در غرب از نمونه های بارز آسیب های پیش روست.

وی اظهار کرد: تمام همت و تلاش دشمنان برای از بین بردن و ایجاد تزلزل در بنیاد خانواده ها بوده و گسترش و رواج اعتیاد در جامعه از حربه های استکبار برای رسیدن به این هدف است.

در این همایش کارشناسان بهزیستی و آموزش و پرورش با ارایه مقالات و بیان دیدگاه های کارشناسی، راه های پیشگیری از اعتیاد را به خانواده ها آموزش دادند.


عوارض اعتیاد
عوارض کلی اعتیاد که تقریباً در میان بیشتر معتادان شایع است :

# کم یا زیاد شدن اشتها
# تغییر در عادات غذائی
# کاهش وزن بی دلیل
# نیاز به پول —- یا دست زدن به دزدی
# فریب کاری  یا حقه بازی
# دچار حوادث شدن
# علاقه شدید به تنهائی ، خلوت گزینی ، دوری کردن و منزوی بودن از دیگران
# بیش فعالی یا پرحرفی
# تلاش برای مخفی کردن رفتار خود از دیگران
# خوابیدن در تمامی طول روز
# افسردگی
# کج خیالی
# رفتارعجیب و عصبی همراه با خشونت
# عصبی  و کلافه بودن و تغییر حالت دادن
# بد خلقی
# نداشتن انگیزه یا انضباط
# عوض کردن دوستان برای راحت تر شدن مصرف مواد
# بی علاقه شدن به خانواده ، مدرسه و کار
# بی توجه شدن به وضع و حال خود

 توجه : مشاهده این عوارض در خود ضرورتاً به این معنی نیست که شما به مواد مخدر معتاد هستید. عوارضی که در بالا به آنها اشاره شد عوارض عمومی و رایج بیماری اعتیاد هستند.
 
علائم اعتیاد
طبق تعریفی که انجمن روانشناسان آمریکا ارائه داده است شخصی که استفاده اش از مواد مخدر یا مشروبات الکلی در یک دوره ۱۲ ماهه به بروز سه مورد یا بیشتر از علائم زیر منجر شده باشد به بیماری اعتیاد مبتلا شده است.
۱- تولرانس یا مقاوم شدن بدن که به دو شکل زیر ظاهر می شود :
الف – نیاز به استفاده هر چه بیشتر از مواد مخدر برای حفظ تاثیر و نشئگی روزهای اولیه (دوران طلایی)
ب – کاهش تاثیر مواد به علت استفاده طولانی مدت از آنها.
۲- خود مشغولی یا وسوسه - فکر و ذکر معتادان مشغول این است که بتوانند تجربه و نشئگی را که در بار اول مصرف این گونه مواد به دست آوردند تکرار کنند. همچنین آنها زمان زیادی از عمر خود را صرف تهیه و مصرف مواد می کنند.
۳- افزایش مصرف - یکی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر استفاده از مقادیر بیشتر یا مصرف طولانی تر این گونه مواد برای رسیدن به نشئگی روزهای اول مصرف مواد مخدر است.
۴- از دست دادن کنترل - معتادن معمولاً برای کاهش میزان استفاده از این مواد یا ترک آنها یا کنترل مصرف مواد تلاش بسیاری می کنند اما در این راه موفق نمی شوند. آنها بارها و بارها واقعاً قول می دهند و عزم خود را جزم می کنند که اعتیاد خود را ترک کنند اما نمی توانند چون بیماری آنها حالت مزمن و کهنه پیدا کرده است و آنها اراده و قدرت کنترل مصرف مواد را از دست داده اند.
۵- ادامۀ مصرف با وجود عواقب خطرناک -  فرد معتاد با آنکه از عواقب استفاده از این گونه مواد آگاهی دارد باز هم بیشتر وقت خود را برای تهیه و مصرف آنها صرف می کند.
۶- نشانه های خماری - معتادان به مواد مخدر از عوارض خماری رنج می برند چون مواد سبب می شود تا مغز فرد معتاد  نتواند ماده شیمیائی لازم را برای انتقال پیام های عصبی  که موجب می شود تا انسان احساس رضایت خاطر یا لذت کند تولید نماید.  نشانه های خماری تغییرات جسمی یا روحی درد آوری هستند که بدن فرد معتاد زمانی به آن دچار می شود که مواد مصرفی که بدن به آن عادت کرده است  به آن نرسد. با توجه به نوع ماده مخدر که فرد معتاد مصرف می کند نشانه های خماری می تواند ظرف چند ساعت از زمان نرسیدن مواد به بدن شروع شود و تا چندین روز و در مواقعی چند هفته یا حتی چند ماه ادامه پیدا کند.
نوع خماری از موادی به مواد دیگر فرق می کند. تریاک الکل یا آرام بخش ها خماری  شدیدی در بدن ایجاد می کنند که می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. مواد دیگری همچون کوکائین، ماری جوانا و قرص های روان گردان یا  اکستازی نیز در فرد معتاد  نوعی خماری آزار دهنده ایجاد می کند اما این نوع خماری جان فرد معتاد را تهدید نمی کند. شکل و حالت خماری افراد نیز با یکدیگر تفاوت دارد و اگر تصمیم به قطع  مصرف مواد یا الکل دارید به شما توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید.
عوارض روحی – روانی خماری
 • اضطراب و نگرانی – تشویش
 • بی قراری
 • بد خلقی یا کج خلقی
 • بی خوابی
 • سردرد
 • نداشتن تمرکز کامل
 • افسردگی
 • انزوای اجتماعی

 

عوارض جسمی

 • عرق کردن
 •  افزایش ضربان  قلب
 • گرفتگی و درد عضلانی
 • احساس فشار در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • رعشه – لرزش بدن
 • دل پیچه یا تهوع
 •   استفراغ ، اسهال
 
عوارض خطرناک خماری

مشروبات الکلی و آرام بخش ها بیش از استفاده از دیگر مواد باعث  خماری خطرناک می شوند. متوقف کردن ناگهانی و یکباره الکل و آرام بخش ها می تواند به سکته مغزی یا حملات قلبی منجر شود. دستورات پزشکی برای سم زدائی می تواند عوارض خطرناک خماری را به حداقل برساند. عوارض خطرناک خماری  عبارتند از :

 • صرع شدید
 • حمله قلبی
 • سکتۀ مغزی
 • انواع خیالات و توهم
 • هذیان  گویی (دلریوم ترمنز)

[img3]

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه