شهرزاد:یکی از روش‌های علاقه‌مند کردن کودکان به امور جاری در خانه و مناسبت‌های پیش رو درگیر کردن آن‌ها با این امور است. یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد توجه به عید نوروز و چیدن سفره هفت سین، رنگ کردن تخم مرغ در خانه است. این کار علاوه بر امکان بروز خلاقیت در تمامی اعضای خانواده کودکان را به نوروز و سنت‌های پیرامون آن علاقه‌مند می‌کند. تخم‌ مرغ‌ را می‌توان‌ به‌ صورت‌ پخته‌ یا پوسته خالی‌شده آن‌ طراحی‌ و تزئین‌ کرد. در این کارگاه هنر شما با شیوه تزئین تخم مرغ خام (پوسته خالی) آشنا خواهید ش ...

شهرزاد:یکی از روش‌های علاقه‌مند کردن کودکان به امور جاری در خانه و مناسبت‌های پیش رو درگیر کردن آن‌ها با این امور است. یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد توجه به عید نوروز و چیدن سفره هفت سین، رنگ کردن تخم مرغ در خانه است. این کار علاوه بر امکان بروز خلاقیت در تمامی اعضای خانواده کودکان را به نوروز و سنت‌های پیرامون آن علاقه‌مند می‌کند. تخم‌ مرغ‌ را می‌توان‌ به‌ صورت‌ پخته‌ یا پوسته خالی‌شده آن‌ طراحی‌ و تزئین‌ كرد. در این کارگاه هنر شما با شیوه تزئین تخم مرغ خام (پوسته خالی) آشنا خواهید شد.

 

تخم مرغ‌ رنگی، کاردستی ساده برای کودکان - تصویر 1

 

مواد لازم:

تخم مرغ سفید و بزرگ

رنگ گواش

قلم مو در سایزهای متفاوت

سوزن بزرگ یا یخ شکن (برای سوراخ کردن تخم مرغ)

 

روش کار:

۱.تخم مرغ‌ها را بشویید و خشک كنید.

۲.برای‌ خالی‌ كردن‌ تخم‌ مرغ‌ خام‌ به‌ وسیله‌ای‌ نوک تیز (مثلا یک سوزن‌ بزرگ) نیاز دارید. ابتدا تخم‌ مرغ‌ را خوب‌ تكان‌ دهید.

۳.به وسیله نوک ‌تیزی مانند سوزن بزرگ سوراخ‌ كوچكی‌ در سر باریک‌تر پوسته‌ تخم‌ مرغ‌ و سوراخ‌ بزرگ تری‌ در انتهای‌ دیگر آن‌ به‌ وجود آورید.

۴.تخم مرغ  را توی یک كاسه بگیرید و توی سوراخ كوچک محكم فوت كنید تا همه تخم مرغ از سر دیگر آن بیرون بیاید. (می‌توانید این‌ محتویات‌ را داخل‌ ظرفی‌ بریزید و برای‌ تهیه‌ غذا از آن‌ استفاده‌ كنید)

۵. تخم‌ مرغ‌ها را به‌ آرامی‌ بشویید و در مقداری‌ آب‌ به‌ مدت‌ پنج‌ دقیقه‌ بجوشانید. (برای‌ این كه‌ پوست‌ آن‌ها ترک نخورد لازم‌ است‌ آب‌ را با حرارت‌ كم‌ و آرام ‌آرام‌ به‌ جوش‌ آورید تا تغییر دمای‌ پوسته تخم‌ مرغ‌ ناگهانی‌ نباشد) یا پوسته را با دستمال مرطوب تمیز كنید و بگذارید تا توی آن هم خشک شود.

۶.در این مرحله شما می‌توانید تخم مرغ را به دو روش رنگ کنید.

در روش اول: بخش انتهای تخم مرغ را در دست بگیرید بخش بالا را با قلم موی بزرگ یکدست رنگ بزنید. بعد آن را در مکانی ثابت قرار دهید تا خشک شود (از در بطری و یا کاسه کوچک می‌توانید استفاده کنید). سپس نیمه رنگ نشده را نیز یک دست رنگ کنید (می‌توانید از یک رنگ یا چند رنگ بنا به سلیقه خود استفاده کنید.) پس از آن با استفاده از قلم موی کوچک نقوش و طرح های متنوعی ایجاد کنید مانند تصویرها.

در روش دوم: می‌توانید مانند تصویر سوزن یا سیمی باریک را از سوراخ ایجاد شده در تخم مرغ رد کنید و با قرار دادن آن در مکانی ثابت تمام سطح تم مرغ را یک‌جا رنگ کنید (در این روش رنگ زمینه شما یکدست‌تر خواهد شد). و بعد طرح مورد نظر را روی آن پیاده کنید.

یک پیشنهاد: تخم مرغ خود را ابتدا با رنگ‌ها تیره یک دست رنگ کنید (یشمی/ زرشکی/ سرمه ای و ...) سپس قلم موی نازکی را به رنگ سفید و زرد آغشته کنید و به آرامی پنج نقطه سفید به شکل گلبرگ روی تخم مرغ بگذارید و با رنگ سرخ نقطه‌ای در مرکز آن بگذارید. در این حالت شما گلی ساده و زیبا خواهید داشت. این کار را با ظرافت در تمام سطح تخم مرغ و با رنگ‌های گوناگون انجام دهید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه