تاثیر مشاجره والدین بر کودکان

تاثیر مشاجره والدین بر کودکان

خبرگزاری فارس: محققان دریافتند که مشاجره والدین می تواند تاثیرات طولانی بر کودکان گذاشته و باعث عدم امنیت عاطفی، استرس و مشکلات رفتاری در آینده آنها شود.

 

تاثیر مشاجره والدین بر کودکان - تصویر 1

 

محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند: بچه های مهد کودک که والدینشان به طور مکرر و خشونت آمیز با هم مشاجره می کنند؛ احتمالا بیشتر دچار عدم امنیت عاطفی، اضطراب، استرس و مشکلات رفتاری در سالهای بعدی زندگی خود می شوند.

 

هرگونه مشاجره ای برای کودکان مشکل ساز نیست. به گفته محققان، اگر والدین به شدت یکدیگر را مورد انتقاد قرار ندهند، یکدیگر را سرزنش نکنند و نسبت به یکدیگر رفتار خشونت آمیز نداشته باشند و در مقابل تلاش کنند تا مشکل خود را به شیوه سازنده حل و فصل کنند و در وسط دعوا هیجانات مثبت خود را نشان دهند و نسبت به هم مهربان باشند و از الفاظ خوب استفاده کنند، کودکان از این دعواها دچار صدمه نخواهند شد.

 

در این تحقیقات 235 خانواده سطح متوسط (که درآمد متوسط آنها بین 40000 و 60000 دلار در سال بود) در آمریکا بررسی شدند.

 

محققان زمانی که کودکان این والدین دوران مهد کودک را سپری می کردند از آنها درباره میزان کشمکش بین خودشان و سطح درآمد و شیوه تربیتی سوالاتی را پرسیدند و سپس این کودکان را به مدت هفت سال تحت نظر قرار گرفتند.

 

محققان به این نتیجه رسیدند کودکانی که در دوران مهد کودک والدینشان بیشترین جنگ و دعوا را داشتند کمتر به لحاظ عاطفی از امنیت برخوردار بودند و احساس سلامت و امنیت کمتری داشتند.

 

کامسین استاد روانشناسی دانشگاه نوتردام می گوید: مشاجره احساس امنیت عاطفی کودکان در مورد خانواده هایشان را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه بر آنها اثر سوء می گذارد.

 

کودک اگر احساس امنیت را از دست بدهد به لحاظ عاطفی مضطرب شده و احتمالا دچار پرخاشگری و خشونت می شود. احساسات کودکان درباره خود و خانواده هایشان بستگی به چگونگی ارتباط والدین با هم و با کودک دارد.

 

طلاق هم می تواند بر کودکان تاثیر بگذارد، زیرا به معنای تغییر ساختار خانواده می باشد و جابه جایی و کمی درآمد خانواده از دیگر عوامل تاثیرگذار هستند.

 

 

دعوا
درگیری
مشاجره
والدین
تأثیر
فرزندان
امنیت
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه