بگو سیـــــــب!می خوام عکس بگیرم

بگو سیـــــــب!می خوام عکس بگیرم

اگر در تعطيلات میخواهید مثل یک عکاس حرفه ای از قند عسلتان عکس بگیرید این مطالب به شما کمک خواهد کرد.

 

عکاسی از بچه ها هیجان انگیزترین نوع عکاسی است و در کنار هیجان انگیز بودن حسابی سخت و مشکل است. شما باید برای اینکه لحظه زیبایی از زندگی کودکتان را ثبت کنید، مدت زیادی وقت بگذارید و به هزار روش متوسل شوید. نباید موقع عکاسی کردن از بچه ها از ادا و اصول آنها خسته شوید. البته یادتان باشد همیشه دوربین دم دست داشته باشید تا بتوانید شیرین کاری هایی را که بچه به طور بداهه انجام میدهد ثبت کنید. در زندگی کوچولوی شما لحظاتی پیش میآید که شاید هیچ وقت دیگر تکرار نشود.

 

بگو سیـــــــب!می خوام عکس بگیرم - تصویر 1

 

از نزدیک عکس بگیرید

 

اگر به عکس های کودکی خودتان دقت کرده باشید میبینید که عکس هایی به نظرتان بهتر هستند که از نزدیک گرفته شده اند و به خوبی صورت شما را نشان میدهند. در مورد کودکان شما هم همین طور است. بهتر است مقداری از عکسها را از نزدیک بگیرید. این طوری صورت فرزند شما بین زمینه شلوغ تصویر گم نمی شود. حداقل یک سوم یا بیشتر کادر عکس را با کودکتان پر کنید. اگر میخواهید از بچه عکس پرتره بگیرید، بهتر است پس زمینه ساده باشد.

 

رنگهای گرم مثل قرمز عکس را شلوغ میکنند. بهتر است به جای آنها از رنگ های سرد مثل آبی استفاده کنید. رنگ های مختلف را امتحان کنید، شاید یک رنگ خاص بیشتر به کودک شما بیاید. اگر قرار است عکس دورتری از بچه بگیرید سعی کنید او را جاهای بامزه بنشانید. توي قابلمه، روی کاناپه یا هر جای دیگری که اندازه کودک در مقایسه با اشیاي دیگر نشان داده شود.

 

لازم نیست همیشه بچه وسط کادر باشد. کادر بندی های مختلف را امتحان کنید. سعی کنید بچه را در موقعیت کشمکش و فعالیت قرار دهید و از او عکس بگیرید. بچه ها در حال ب��زی خیلی زیبا هستند. یادتان باشد هم عکس های عمودی را امتحان کنید هم افقی ها را. اگر از قد کودک عکس میگیرید زحمت بکشید و روی زمین بنشینید یا دراز بکشید. این طوری کودک را کاملا از روبه رو نشان میدهید. یادتان باشد. دوربين هاي ديجيتال هزينه فيلم ندارند. پس از هر حالت کودکان چند عکس پشت سر هم بگیرید، بعد در کامپیوتر بهترینها را انتخاب کنید.

 

 

اولین ها را ثبت کنید

 

عکاسی از نوزادها کمی سخت تر است. باید حوصله بیشتری داشته باشید. می توانید یک آلبوم داشته باشید و اولین های کودک را در آن ثبت کنید. مثلا اولین خنده، اولین حمام، اولین دندان و اولین های دیگر. نوزادها حالت های زیادی ندارند. اما با کمی ابتکار میتوانید عکس های آنها را متفاوت کنید. مثلا غیر از حالت درازکشیده می توانید آنها را روی شانه کسی بگذارید و از آنها عکس بگیرید. از عکس العمل بچه نسبت به اعضای مختلف خانواده هم عکس بگیرید.

 

میتوانید موقعی که بچه تازه از خواب بیدار شده و در حال کش وقوس و خمیازه کشیدن است از او عکس بگیرید. می توانید کودک را روی دستتان بگذارید و اندازه او را با خودتان مقایسه کنید. در چیدن دکور دقت کنید. هر چه تخیل و تجربه ما در تلفیق کودک مخصوصاً نگاه او یا دست ها و پاهای برهنه اش در تر کیب با اشیا و دکور چیده شده بهتر شود، تنوع و جذابیت عکسها بیشتر خواهد شد.

 

 

دکورهای زیبا بچینید

 

دکورهای معمولی، عکسهای معمولی به وجود میآورند. به جای اینکه بچه کنار مبل بایستد و پایه های بیریخت مبل پس زمینه عکس او باشند، بهتر است او را روی مبل بگذارید. میتوانید ابتکار به خرج دهید و او را کنار عروسکهایش، کنار قابلمه های آشپزخانه، توی کمد یا جاهای خنده دار دیگر بگذارید و از او عکس بگیرید. چتر، کلاه، موبایل یا تلفن در کنار بچه ها فرمهای زیبایی درست میکند. از بچه ها با خوراکیهایشان عکس بگیرید. لباسهای آنها را درآورید و بگذارید تا میخواهند با خوراکیهایشان خرابکاری کنند.

 

همچنین میتوانید از آینه استفاده کنید. رفتار بچه ها با آینه خیلی بامزه است. آنها با دیدن آینه ذوق زده میشوند و حرکات بامزه ای نشان میدهند. به علاوه داشتن بچه و تصویرش در آینه خیلی زیبا است. میتوانید از همسرتان کمک بگیرید. از او بخواهید بچه را بخنداند یا با او بازی کند تا حالات متفاوتی از خودش نشان دهد. اگر امکانپذیر نیست میتوانید جغجغه یا هر چیز دیگر مورد علاقه کودک را کنار دستتان داشته باشید و با تکان دادن کودک توجه او را به خودتان جلب کنید. مثلا بازی دالی ، عکسهای زیبایی میدهد. میتوانید موقع عکاسی این بازی را با کودک تکرار کنید. معمولا بچه ها از عکاسی زود خسته میشوند. پس همه چیز را آماده کنید تا بهترین عکس را در دقایق اول عکاسی که بچه حوصله دارد و سرحال است بگیرید.

 

 

ابر به جای آفتاب

 

یادتان باشد بهترین نور برای عکاسی از بچه هوای ابری است. در این نور بچه اخم نمیکند و زیبایی نور طبیعی روی صورتش میافتد. فلاش ضعیف با نور نرم یا غیرمستقیم، صورت کودک را به اندازه کافی روشن خواهد کرد. استفاده از یک دستمال کاغذی روی فلاش به تولید چنین نوری کمک خواهد کرد. فلاش هم بچه را اذیت نخواهد کرد. هرچه فرزند شما کوچکتر باشد باید برای عکاسی از او از نور مصنوعی کمتری استفاده کنید. حتی بهتر است در مواقعی که لازم نیست فلاش دوربین را خاموش کنید. اگر زمینه پشت اهمیت دارد و اگر به زیباتر شدن عکس كمك میکند میتوان آنرا کمی روشن کرد وگرنه محو یا تیره شدن آن بهتر است. بچه ها موقع عکاسی خیلی تکان میخورند. پس باید نور کافی همراه داشته باشید به خاطر اینکه بتوانید دوربین را روی سرعت بالا بگذارید تا اگر بچه زیاد تکان خورد، عکسش تار نشود.

 

 

یک آتلیه کوچک در خانه

 

اگر به عکس گرفتن خیلی علاقه دارید میتوانید در خانه یک آتلیه کوچک درست کنید و از کود کتان عکس آتلیه ای بگیرید. نگران نباشید. اصلا کار سختی پیش رو ندارید. برای این کار یک پرده سفید یا کاغذ رولی تهیه کنید. کاغذ راحتتر و کم خرجتر است. میتوانید موقع عکاسی آن را با چسب به دیوار بچسبانید و بعد از عکاسی آن را جمع کنید و جایی نگهدارید. برای اینجور عکسها بهتر است کاغذ را از دیوار آویزان کنید و تا روی زمین ادامه دهید. اینطوری یک زمینه فو قالعاده خواهید داشت. نگران نور آتلیه نباشید. شما میتوانید با 2 چراغ مطالعه نور مورد نیازتان را تامین کنید. فقط کافی است نورهای دیگر را خاموش کنید، پرده ها را بکشید، چراغ مطالعه ها را روی یک پایه بگذارید و جلوی آنها را با یک کاغذ بپوشانید. به این صورت نور غیرمستقیم و یکنواختی خواهید داشت که برای عکاسی از بچه ها حسابی مناسب است.

 

 

وقتی کوچولوها بزرگ میشوند

 

وقتی بچه ها بزر گتر میشوند، میتوانید از سوژه های دیگری برای عکاسی از آنها استفاده کنید. مثلا از بچه به همراه شکلات، بستنی یا بادکنک عکس بگیرید. میتوانید عینک یا کلاه بزر گترها را به آنها بپوشانید و عکس بگیرید. کشتی گرفتن با پدر یا کمک کردن به مادر در کارهای خانه سوژه های خوبی برای عکاسی هستند. بعضی وقتها مجبور هستید از بچه ها به طور دسته جمعی عکس بگیرید. هماهنگ کردن چند بچه با هم کار سختی است. باید با حوصله آنرا انجام دهید. با قول دادن جایزه یا خوراکی، میتوانید بچه ها را به عکس گرفتن تشویق کنید. با چند دکور یا مدل ابتکاری میتوانید عکسهای زیادی از جمع بچه ها بگیرید. میتوانید از آنها بخواهید به ترتیب قد بایستند.

 

 

عکاسی
آتلیه
کودک
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه