بهترین مرد دنیا رو میشناسی؟

 

به گزارش سرویس کودک جام نیوز، چهار حادثه مهم شب عاشورا را بخوانید.


1. در شب عاشورا به "محمد بن بشیر حضرمی" یکی از یاران امام حسین علیه ‏السلام خبر دادند که فرزندت در سرحدّ ری اسیر شده است. او در پاسخ گفت: ثواب این مصیبت او و خود را از خدای متعال آرزو می‏کنم و دوست ندارم فرزندم اسیر باشد و من زنده بمانم. امام حسین علیه ‏السلام چون سخن او را شنید فرمود: خدا تو را بیامرزد، من بیعت خود را از تو برداشتم، برو و در آزاد کردن فرزندت بکوش. محمد بن بشیر گفت: در حالی که زنده هستم، طعمه ی درندگان شوم اگر چنین کنم و از تو جدا شوم. امام علیه ‏السلام پنج جامه به او داد که هزار دینار ارزش داشت و فرمود: پس این لباس ها را به فرزندت که همراه توست بسپار تا در آزادی برادرش مصرف کند.

 

بهترین مرد دنیا رو میشناسی؟ - تصویر 1


2. امام حسین علیه‏ السلام در سخنرانی شب عاشورا خبر از شهادت یاران خود داد و آنان را به پاداش الهی بشارت داد. در این مجلس "قاسم بن الحسن" به امام علیه ‏السلام عرض کرد: آیا من نیز به شهادت خواهم رسید؟ امام با عطوفت و مهربانی فرمود: فرزندم! مرگ در نزد تو چگونه است؟ عرض کرد: ای عمو! مرگ در کام من از عسل شیرین‏ تر است. امام علیه‏ السلام فرمودند: آری تو نیز به شهادت خواهی رسید بعد از آنکه به رنج سختی مبتلا شوی. قاسم گفت: مگر لشکر دشمن به خیمه ‏ها هم حمله می‏ کنند؟ امام علیه‏ السلام به ماجرای شهادت عبداللّه‏ اشاره نمودند که قاسم بن الحسن تاب نیاورد و زارزار گریست و همه بانگ شیون و زاری سر دادند.

 

بهترین مرد دنیا رو میشناسی؟ - تصویر 2


3. امام علیه‏ السلام در شب عاشورا دستور دادند برای حفظ حرم و خیام، خندقی را پشت خیمه ‏ها حفر کنند. حضرت دستور داد به محض حمله ی دشمن چوب ها و خار و خاشاکی که در خندق بود را آتش بزنند تا ارتباط دشمن از پشت سر قطع شود و این تدبیر امام علیه ‏السلام بسیار سودمند بود.

بهترین مرد دنیا رو میشناسی؟ - تصویر 3

 

4. مرحوم شیخ صدوق در کتاب ارزشمند "امالی" نوشته است: شب عاشورا حضرت علی ‏اکبر علیه‏ السلام و 30 نفر از اصحاب به دستور امام علیه‏ السلام از شریعه ی فرات آب آوردند. امام علیه ‏السلام به یاران خود فرمود: برخیزید، غسل کنید و وضو بگیرید که این آخرین توشه ی شماست.

 

2016/بیتوته

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شه�� خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه