برفک دهان؛ بیماری نوزادان

برفک دهان؛ بیماری نوزادان

ایرنا:برفک دهان، عفونتی قارچی است که هر چند ممکن است همه افراد را درگیر کند، اما بیشتر افرادی که دچار این بیماری می شوند نوزادان و بچه های کوچک ، سالمندان و به خصوص کسانی هستند که سیستم ایمنی بدنی آنها به خوبی کامل نشده است.

 

دربررسی بزاق دهانی، قارچی به نام ˈکاندیدا آلبیکنس ˈ در تعدادی بسیار محدود و اندک دیده شده اما اگر این قارچ با تکثیر بیش از حد خود نواحی دهانی را آلوده کند، دهان عفونی و برفکی می شود.

شکل رایج این بیماری به صورت لکه های سفید بروی زبان، داخل گونه ها و حتی در سقف دهان است، به طوری که گاهی برفک دهان پیشرفت زیادی کرده و حتی تا ناحیه مری و معده نیز پیش می رود.

این بیماری به وسیله پزشک معالج در بدو تولد تشخیص و با مصرف دارو و رعایت نکات بهداشتی قابل درمان است.

فوق تخصص کودکان و نوزادان برفک دهانی را شایع ترین بیماری نوزادان عنوان کرد و گفت: برفک یک بیماری قارچی است که در نوزادان با علائمی از جمله درد همراه است به طوری که نوزاد مبتلا به این بیماری ازخوردن شیر امتناع می کند.

 

دکتر ˈعلیرضا امینیان افزود: این ویروس از دهان کودک به سینه مادر منتقل شده و برای درمان آن می توان از قطره های ضد قارچ از قبیل قطره نیستاتین استفاده کرد.

وی اظهار داشت: علائم این بیماری به صورت لکه های سفید در قسمت کام، زبان و گونه های کودک ظاهر می شود که بسیار با علایم پس زدن شیر توسط کودک مشابه است.

این متخصص با بیان اینکه این علایم برفک دهان ازطریق حالت قرمزی و التهاب دراطراف ناحیه پوشاک نوزاد نیز قابل تشخیص است افزود : این بیماری می تواند ازطریق مدفوع این ناحیه را نیز درگیر کند.

دکترامینیان یادآور شد: در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند به خاطر استفاده از شیشه، برفک دهان بیشتر دیده می شود.

وی همچنین به مادران شیرده توصیه کرد: قبل از شیردهی به نوزاد، بهداشت سینه را رعایت کنند و دست های خود را به صورت مکرر ضد عفونی و شستشو دهند.

دکتر امینیان استفاده از قطره نستالین یا محلول ویوله را برای درمان برفک دهان نوزاد موثر دانست و گفت: در صورتی که بیماری عود کننده شود می توان با استفاده از پمادهای ضدقارچ برای نوک سینه مادر آن را درمان کرد.

برفک
دهانی
قارچ
نوزاد
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه