برای کودک‌تان شعر بخوانید تا باهوش شود

برای کودک‌تان شعر بخوانید تا باهوش شود

باشگاه خبرنگاران: نحوه بروز رفتار اطرافیان و به خصوص والدین با نوزاد و کودک در ایجاد تجربه و افزایش ظرفیت و توان ذهنی کودک در سنین بالاتر بسیار مؤثر است.

 
برای کودک‌تان شعر بخوانید تا باهوش شود - تصویر 1
 
دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی، گفت:‌ والدینی که با کودک از همان ابتدا زیاد صحبت می‌کنند، برایش کتاب می‌خوانند و با شعر و ترانه‌های کودکانه او را سرگرم می‌کنند، کودک از گنجینه لغت بیشتری برخوردار می‌شود و زودتر صحبت می‌کند.
 
انجام بازی‌های فکری و طرح معما برای کودک باعث تقویت حافظه ریاضیاتی و منطقی کودک در بزرگسالی می‌شود.
 
وی ادامه دارد:‌ حافظه سمعی و شنیداری کودک با بازی‌هایی شبیه اینکه چند عدد را والدین می‌گویند و از کودک می‌خواهند به همان ترتیب تکرار کند و به تدریج تعداد اعداد را زیاد می‌کنند، تقویت می‌شود.
 
نوع دیگری از بازیها که حواس بصری و دیداری کودک را تقویت می‌کند، نشان دادن 15-10 عکس به کودک و بعد پرسیدن از کودک که چه تصاویری را مشاهده کرده است، می‌باشد.
 
دکتر دوایی افزود:‌ کتاب خوانی زیاد و استفاده از لغات متنوع و گسترده، حافظه زبان شناختی کودک را بسیار تقویت می‌کند.
 
حافظه تجسمی- فضایی، یعنی درست کردن چیزهایی که کودک شکل آنها را دیده و یا تصویری در ذهن از آنها، دارد بسیار با اهمیت است و بازی‌هایی نظیر خمیر بازی، درست کردن پازل و بازی با لگو، در تقویت حافظه تجسمی- فضایی مؤثر است.
 
دکتر دوایی ظرف ذهنی کودکان را بسیار پرگنجایش خواند و گفت:‌ نحوه برخورد والدین بسیار در تعیین سرنوشت و آینده کودک مؤثر است.
 

 

بازی
کودک
تقویت حواس
حافظه
سمعی
شنیداری
لغات
بازی فکری
طرح معما
خمیربازی
پازل
توان ذهنی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه