بدون پول تو جیبی می شه زندگی کرد؟. خیلی ها اول مهر را فقط برای پول تو جیبی دوست دارند! واقعاً هم صفای مهر به همین پول تو جیبی است! ( وگرنه مهر که صفایی ندارد، وقت درس و مشق، وقت منفی گرفتن و . است. ). دلم می خواست بدانم بچه ها با پول تو جیبی هایشان چه کار می کنند؟ کنار تیر بسکتبال چشمم به الهام افتاد که پفک می خورد. در جواب سؤالم گفت:« می بینی که!» - یعنی فقط خوراکی می خری؟. - آره، پس چی کار می کنم؟. - مثلاً خیلی از کارهای دیگه. - من با پولم فقط خوراکی می خرم چون واسه چیزهای دیگه از مامان و ...

بدون پول تو جیبی می شه زندگی کرد؟

بدون پول تو جیبی می شه زندگی کرد؟

خیلی ها اول مهر را فقط برای پول تو جیبی دوست دارند! واقعاً هم صفای مهر به همین پول تو جیبی است! ( وگرنه مهر که صفایی ندارد، وقت درس و مشق، وقت منفی گرفتن و ... است.)

دلم می خواست بدانم بچه ها با پول تو جیبی هایشان چه کار می کنند؟ کنار تیر بسکتبال چشمم به الهام افتاد که پفک می خورد.

در جواب سؤالم گفت:« می بینی که!» - یعنی فقط خوراکی می خری؟

 - آره، پس چی کار می کنم؟

- مثلاً خیلی از کارهای دیگه.

 - من با پولم فقط خوراکی می خرم چون واسه چیزهای دیگه از مامان و بابام پول می گیرم. پردیس که روی پله های ورودی راهرو نشسته، سخت مشغول درس خواندن است. می روم و از او می پرسم که آیا پول تو جیبی می گیرد و اگر می گیرد آن را چطور خرج می کند، این طور سئوالم را جواب می دهد:

 - خب...، خوراکی می خرم، کتاب می خرم ...، همینا.

 - دیگه؟

 - هیچی، مگه با روزی 1000 تومن 2000 تومن چی میشه خرید؟

 ندا را توی راهرو گیر آوردم داشت به سمت حیاط می رفت، همراهش راه افتادم و با او هم گام شدم از او پرسیدم:

 - پول تو جیبی می گیری؟

- وا!!! مگه می شه بدون پول تو جیبی زندگی کرد؟!

 - خب با پولی که می گیری چه کار می کنی؟

- همه چی ! از خوراکی و کتاب گرفته تا جون آدمیزاد ! (می خندد) با ندا به حیاط رسیدیم و از او خداحافظی کردم و به سمت یکتا که با دوستش دم آبخوری ایستاده بود رفتم.

- یکتا جان تو هم پول تو جیبی می گیری؟

- نه، من به اون معنا پول تو جیبی نمی گیرم.

 - یعنی چی؟ - خب...، بعضی از بچه ها هر روز مامان و باباشون بهشون پول می دن، اما من یه خط در میون پول می گیرم.

 - چرا؟

- خب واسه اینکه بابام نمی تونه هر روز به من پول بده، چون به غیر از من سه تا بچه مدرسه ای دیگه هم داره. اگر زمانی چیزی لازم داشته باشم باید از قبل به مامان و بابام بگم تا با برنامه ریزی بتونن برام تهیه کنن. واسه خوراکی خریدن هم پول بیخودی خرج نمی کنم. مامانم برای از خونه لقمه نون و پنیر می گیره.

از یکتا خداحافظی کردم و به سمت پله هایی که به راهروی مدرسه می رسید رفتم، نازنین رو دیدم که داشت از پله ها بالا می آمد، صداش کردم و ازش پرسیدم: -

- چقدر پول تو جیبی می گیری؟

- هفته ای 20000 تومن.

- خب باهاش چی کار می کنی؟

- معمولاً جمع می کنم که هر چی دلم خواست و دیدم و دوست داشتم بخرم، پول داشته باشم و همش به مامان و بابام نگم می شه اینو برای من بخرید؟ دوست دارم پس انداز داشته باشم و مقداری از پس اندازم رو هم خرج کنم. بابام هم از وقتی دیده که من پولام رو پس انداز می کنم پول تو جیبیم رو از هفته ای 15000 تومن رسونده به 20000 تومن.

از جوابش تعجب کردم اما چیزی که توجهم را نسبت به خودش جلب کرد تفاوت بچه ها در خرج کردن پول تو جیبی هایشان بود. این که چطور بعضی پول هایشان را هدر می دهند و بعضی دیگر با وجود پول تو جیبی های کم چیزهای با ارزش برای خودشان می گیرند. 

 koodak@tebyan.com

تهیه: سید علیرضا نوابی_تنظیم: فهیمه امرالله

 شبکه کودک و نوجوان تبیان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه