آغوز براي رشد و تكامل طبيعي نوزاد ضروري است و نوزاد را در برابر عفونت‌هاي روده‌اي و ساير عفونت‌ها محافظت مي‌كند. همچنين به عنوان مسهل به كاهش شدت زردي نوزاد كمك مي‌كند.1 - آغوز خوب نيست و حتي براي نوزاد خطرناك است
آغوز براي رشد و تكامل طبيعي نوزاد ضروري است و نوزاد را در برابر عفونت‌هاي روده‌اي و ساير عفونت‌ها محافظت مي‌كند. همچنين به عنوان مسهل به كاهش شدت زردي نوزاد كمك مي‌كند.

2 - شيرخواران نياز به سرشيشه مخصوص يا مايعات قبل از شروع تغذيه با شيرمادر دارند!

هر نوع تغذيه‌اي قبل از شروع تغذيه با شير مادر خطر عفونت را افزايش و احتمال تغذيه انحصاري با شير مادر را كاهش مي‌دهد و در نهايت، طول مدت تغذيه با شير مادر را كوتاه‌تر مي‌كند.
3 - دريافت آغوز و شير مادر براي تغذيه نوزاد كافي نيست!
آغوز براي اولين تغذيه نوزاد كافي است. از دست دادن 6 ـ 3 درصد وزن تولد در نوزادان طبيعي است. نوزاد با ذخيره كافي آب، كالري و مواد قندي متولد مي‌شود.
4- نوزادان سرما مي‌خورند!

نوزادان وقتي در تماس پوست با پوست با مادر هستند در درجه حرارت مناسب و ايمن قرار مي‌گيرند.
ضمن آن كه به طور شگفت‌آوري درجه حرارت پستان مادر ظرف 2 دقيقه از زمان قرار گرفتن نوزاد روي قفسه سينه‌اش 5‌/‌0 درجه سانتي‌گراد افزايش مي‌يابد.

5- مادران پس از مرحله درد و زايمان براي تغذيه نوزادانشان، بلافاصله بعد از زايمان خسته هستند!

اكسي‌توسين كه در اثر تماس پوست با پوست مادر و نوزاد و تغذيه با شير مادر ترشح مي‌شود به آرام شدن مادر پس از تولد نوزادش كمك مي‌كند.

6-  ساكشن دهان، بيني و حلق نوزاد قبل از اولين تنفس براي پيشگيري از استنشاق مايعات مربوط به زايمان بويژه اگر نوزاد در طول ليبرمكونيوم دفع كرده باشد اهميت دارد!

ساكشن نوزاد طبيعي سالم، خطر استنشاق مكونيوم را كاهش نمي‌دهد و ممكن است به بافت دهان، گلو و تارهاي صوتي نوزاد صدمه بزند. همچنين ساكشن معده با تغذيه با شير مادر تداخل مي‌كند.

7-  ويتامين K و داروها براي پيشگيري از عفونت چشم بلافاصله پس از تولد استفاده شوند!
انجمن زنان و مامايي آمريكا و آكادمي پزشكي تغذيه با شير مادر معتقدند، اين روش‌هاي مهم پيشگيري را مي‌توان براي مدت يك ساعت تا

پس از اولين تغذيه طفل با شير مادر به تاخير انداخت بدون اين كه خطري نوزاد را تهديد كند. ضمن آن كه براي انجام آنها در هر شرايطي نياز به جدايي مادر و نوزاد نيست.

8-  زنان نياز به مداخلات دارويي براي غلبه بر درد و زايمان دارند!
استفاده از داروهاي بيهوشي و مسكن ممكن است نوزاد را خواب آلود كند و او را از جستجوي پستان باز دارد و شروع تغذيه با شير مادر را براي چند ساعت يا چند روز به تاخير اندازد.

استفاده از روش‌هاي درماني تكميلي مثل داشتن همراه در طول درد زايمان براي غلبه بر درد كمك‌كننده است و نتيجه كار زايمان نيز ارتقا مي‌يابد.
9- كمك به مادر در اين زمان نياز به كار و وقت زيادي دارد!
در حالي كه نوزاد روي قفسه سينه مادر است، ماما مي‌تواند به ارزيابي مادر و نوزاد و ساير وظايف خود بپردازد. نوزاد خود راهش را براي رسيدن به پستان مي‌يابد.

از عوامل ديگري كه سبب ممانعت از تماس پوست به پوست اوليه و خزيدن به طرف پستان مي‌شود، براي مادر مي‌توان به: زايمان به روش سزارين، نياز به بخيه مادر (اپي‌زيوتومي)، داروهاي مسكن براي برطرف كردن درد،
 شستن پستان‌ها و براي نوزاد: ساكشن بي‌مورد دهان و حلق، گذاشتن بي‌مورد لوله معده، نياز به معاينه نوزاد، خشك كردن دست‌هاي نوزاد، اندازه‌گيري قد و وزن،

تزريق ويتامين K يا واكسن هپاتيت B و خونگيري‌هاي بي‌مورد، حمام دادن نوزاد و پوشانيدن لباس به نوزاد را ذكر كرد.
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه