شهرزاد: بازی‌های نوزاد شما حالا دیگر رفته رفته شکل می‌گیرند و او از تمام وسایل برای بازی کردن استفاده می‌کند، حالا دیگر قاشق تنها وسیله غذا خوردن نیست، بلکه او قاشق را به روی میز،کاسه و بشقاب می‌کوبد تا طبل اختراعی خودش را به شما نشان دهد. او ممکن است در یک دسته کلید جغجغه‌ای هیجان انگیز را تصور کند و آن را با تمام قوا تکان دهد و از صدای چلق چلق به هم خوردن کلید‌ها ‌‌نهایت لذت را ببرد. حرکات او در این سن دقیق‌تر می‌شود و او مهارت‌های جدید می‌آموزد، بیشتر دقت می‌کند و حتی ممکن است بتواند یک ...

شهرزاد: بازی‌های نوزاد شما حالا دیگر رفته رفته شکل می‌گیرند و او از تمام وسایل برای بازی کردن استفاده می‌کند، حالا دیگر قاشق تنها وسیله غذا خوردن نیست، بلکه او قاشق را به روی میز،کاسه و بشقاب می‌کوبد تا طبل اختراعی خودش را به شما نشان دهد. او ممکن است در یک دسته کلید جغجغه‌ای هیجان انگیز را تصور کند و آن را با تمام قوا تکان دهد و از صدای چلق چلق به هم خوردن کلید‌ها ‌‌نهایت لذت را ببرد.

 

بازی در دوران نوزادی، کدوم اسباب بازی قشنگه؟ - تصویر 1

 

حرکات او در این سن دقیق‌تر می‌شود و او مهارت‌های جدید می‌آموزد، بیشتر دقت می‌کند و حتی ممکن است بتواند یک کشمش را از روی زمین با انگشتان کوچکش بردارد. حالا که یک کوچولوی کنجکاو در خانه دارید باید تمام موارد ایمنی را در نظر بگیرید و خانه را برای او امن کنید. نوزاد در این سن یاد می‌گیرد حتی اگر جسمی دیده نشود هنوز هم وجود دارد و این بدین معنی است که اگر یکی از اسباب بازی‌هایش را برای مدتی هر چند کوتاه نبیند از وجود آن آگاه است و دلش برای اسباب بازی تنگ می‌شود و به دنبالش خواهد گشت.

 

در این سن شما می‌توانید قایم باشک و دالی بازی را هم به طرق مختلف با او بازی کنید. بین ۶ تا ۹ ماهگی نوزادان تحرک بیشتری دارند، می‌توانند بنشینند و بخزند یا با قل خوردن به هر جایی سرک بکشند، ایستادن را تمرین ‌کنند و کم کم به فکر راه رفتن بيفتند و تلاش‌شان برای همانند سازی رفتارهای شما بیشتر ‌شود. پس بهتر است به دنبال اسباب‌بازی‌هایی باشید که نیاز تحرکی آن‌ها را تامین کرده و با شبیه سازی رفتار‌ها مهارت‌های خاص این دوره را افزایش دهند.

 

 

توپ

کودک شما در هر سنی که باشد از بازی کردن با توپ لذت خواهد برد. توپ‌های سبک و پارچه‌ای مناسب این سن هستند. توپ را به سمت کودک‌تان قل بدهید و اجازه بدهید او این کار را یاد بگیرد. به زودی او قادر خواهد بود توپ را در دستانش بگیرد و پرتاب کند. اگر نوزادتان خزیدن یاد گرفته می‌توانید توپ را قل بدهید تا او به دنبالش برود، مطمئنا از دیدن پیروزی‌اش هم او و هم خودتان لذت خواهید برد.

 

 

وسایل خانه

وسایل خانه به ویژه آشپزخانه یکی از سرگرم‌کننده‌ترین اسباب‌بازی‌ها در این سن هستند. لازم نیست به دنبال اسباب‌بازی‌های گران قیمت بروید. فقط کافی است سری به کابینت‌های آشپزخانه بزنید. در این سن کاسه‌های پلاستیکی در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف، پیمانه‌های اندازه‌گیری، قاشق‌های چوبی و... برای دقایقی طولانی کودک شما را سرگرم خواهند کرد. زمانی‌که در آشپزخانه کار می‌کنید کودک شما مطمئنا خودش را به کابینت‌ها خواهد رساند. پس بهتر است وسایل بی‌خطر و سبک را در طبقه‌های پایینی بگذارید و زمانی که در حال آشپزی یا نظافت هستید نظاره‌گر بازی‌های خلاقانه کودک‌تان با کاسه و بشقاب‌ها باشید. یادتان نرود که وسایل و قابلمه‌های سنگین یا چینی‌ها و شکستنی‌ها را دور از دسترس کودک قرار بدهید چون او حالا به هر جایی سرک می‌کشد و شما باید بیش از پیش مراقب باشید.

 

 

مکعب‌های رنگی

در این سن کودک شما به راحتی اجسام سبک را در دست می‌گیرد و جابه‌جا می‌کند. مکعب‌های پلاستیکی یکی از اسباب بازی‌هایی است که نوزاد به راحتی می‌تواند آن‌ها را هر طور که دوست دارد، در دست بگیرد. تعدادی مکعب در اختیارش بگذارید و به او یاد بدهید چطور با آن‌ها برج بسازد یا یک ظرف بگذارید و مکعب‌ها را دانه دانه درون ظرف بیندازید و بعد ظرف را خالی کنید. کودک شما خیلی سریع این بازی‌ها را یاد می‌گیرد و بعد‌ها بار‌ها و بار‌ها برج می‌سازد و با یک ضربه آن را فرو می‌ریزد و صدای خنده‌هایش خانه را پر می‌کند. این بازی‌ها حرکت انگشتان و هماهنگی چشم و دست را تقویت می‌کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه