آیا خواب کافی هوش کودکان را افزایش می‌دهد؟

آیا خواب کافی هوش کودکان را افزایش می‌دهد؟

نی نی بان: کودکان به خواب زیاد احتیاج دارند. خواب به بدن کودک انرژی دوباره می‌دهد و باعث می‌شود در یادگیری و بازی بهتر عمل کند، به سلامت او نیز کمک خواهد کرد. بهتر است این را هم بدانید که خواب کافی کودک شما را باهوش‌تر می‌کند.

 

آیا خواب کافی هوش کودکان را افزایش می‌دهد؟ - تصویر 1

 

اهمیت خواب

 

میزان خوابی که هر کودک به آن احتیاج دارد، با هم متفاوت است و بستگی به سن‌ دارد اما تمام کودکان برای این که بتوانند در روز بعد فعالیت داشته باشند، به خوابی راحت و کافی احتیاج دارند. این بدین معنی است که کودک شما باید شاد و پر از انرژی باشد. وقتی کودکی کسل و بد اخلاق بیدار می‌شود، بدانید که خوابش کافی نبوده است. خواب کافی در شب به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، بنابراین کودک شما کمتر مریض خواهد شد. خواب زیاد همچنین از استرس، فشار خون بالا و سردرد جلوگیری می‌کند.

 

خواب و هوش

 

به طور کل مقدار خواب میزان هوش را پیش بینی نمی‌کند اما می‌تواند نقشی اساسی در آن داشته باشد. طبق مقاله‌ای که در مجله «نیویورک» به چاپ رسید، کمبود حتی یک ساعت خواب در شب روی پیشرفت تحصیلی تاثیر می‌گذارد. این مقاله اشاره می‌کند که عملکرد ذهی کودکی که خواب کافی داشته با او که کمبود خواب دارد، مانند تفاوت میان یک کودک کلاس چهارم و ششم است. اختلال در خواب روی خواب عمیق تاثیر گذاشته و عملکرد هوش را کاهش می‌دهد.

 

خواب و تحصیل

 

کمبود خواب می‌تواند موجب مشکلات تحصیلی شود. زمانی که یک کودک خواب کافی ندارد، به سختی می‌تواند در کلاس درس تمرکز کند و زمانی که تمرکز لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند مطالب را به درستی یاد بگیرد.

 

تحقیقات نشان داده که نداشتن خواب کافی تاثیری منفی بر هوش می‌گذارد، اما عکس این گفته ثابت نشده است. می‌توانید مطمئن باشید که خواب کافی میزان خطا را در آزمون‌های تست کودکتان کاهش می‌دهد اما نمره هوش او را بالا نمی‌برد. طبق آمار سازمان سلامت کودک، کودکان پیش دبستانی و ابتدایی بین 10 تا 12 ساعت و نوجوانان بین 8.5 تا 9.5 ساعت خواب در شب احتیاج دارند. اما فراموش نکنید که این تنها یک میانگین است. کودک شما شاید بیشر یا کمتر از این مقدار به خواب احتیاج داشته باشد. اگر او در طول روز معمولا خوشحال و فعال است، خواب او نیز کافی است.

خواب
هوش
تحصیل
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه